Наплатити утрошену струју, воду, те услуге одвоза отпада на подручју никшићке општине постало је веома тешко. Дугогодишња економска криза у Никшићу, изазвана понајвише затварањем производних погона, а последње двије године и пандемијом вируса корона, условила је да Електропривреда Црне Горе (ЕПЦГ) и општинска предузећа Комунално и Водовод и канализација биљеже високе суме ненаплаћених потраживања за пружене услуге. За комуналије грађани Никшића и привреда дугују укупно близу 30 милиона еура, од чега највише ЕПЦГ, односно 22 милиона.
– За утрошену електричну енергију 17 милиона еура дугују домаћинства, а пет милиона правна лица. Активно се спроводе мјере наплате за купце који нијесу измирили своја дуговања. Током цијеле године нудимо разне врсте споразума о отплати дуга на рате уз минимално учешће и велики број рата, како бисмо им помогли да измире своја дуговања, одговорили су на питања "Дана" из Сектора за корпоративне комуникације ЕПЦГ.
Напомињу да је број домаћинстава која редовно плаћају обавезе по основу утрошене електричне енергије и која су чланови њиховог "Златног тима" у Никшићу нешто више од 17.000.
Да криза и пандемија и нису баш разлози да се обавезе нису плаћале, а дуг нагомилао, примјер је никшићко предузеће Водовод и канализација. Од физичких и правних лица, казао је за "Дан" директор предузећа Жељко Цицмил, потражују 6,6 милиона еура и додатних око 200.000 еура, колико је фактурисано за прошли мјесец и за шта је у току наплата. Грађани за услуге које им пружају дугују шест милиона, а око 600.000 еура правна лица.
– Овај дуг није могао настати за годину с обзиром на то да се фактуре у овом периоду крећу просјечно до 250.000 еура према свима мјесечно, љети то буде нешто више. Евидентно је да се није у том дијелу радило систематски и није се ушло у срж проблема већ се један на други наслањао, па је ситуација у последњим годинама ескалирала. Имамо случајеве да нека физичка лица дугују чак и по 30.000 еура – истиче Цицмил.
Комунално предузеће, како наводи директор Милета Милатовић, од грађана и привреде потражује скоро 800.000 еура. Домаћинства дугују 631.309 еура, од чега се утужења односе на износ од 180.299 еура.
– За последњих седам мјесеци, а у односу на 2020. годину, успјели смо да повећамо проценат наплате и код физичких и код правних лица. Домаћински радимо и то ће показати наш извјештај – казао је Милатовић за "Дан".