Чланови 79 домаћинстава са Острва цвијећа, њих 124, принуђени су да плаћају рачуне за струју преко заједничког рачуна, а на основу једног јединог, главног електричног бројила. Исто важи и за рачуне за воду и комуналије. Немају регуларна бројила ЕПЦГ јер нису власници, већ "корисници службеног стана у закуп", статус који не мијењају већ 30 година, од 1991/92. године, када су као избјеглице из војно-поморског подручја дошли из Хрватске.
Према интерној евиденцији коју воде волонтери из Удружења грђана "Острво цвијећа", укупни дуг се у задње двије године битно повећао и тренутно без рачуна за октобар износи 11.782 еура, од чега 5.849 еура за струју, 5.049 еура за воду и за комуналне режије 884 еура. Трећина тог дуга се односи на једног станара, преко 80 одсто односи се на пет највећих дужника (највећи дуг износи 4.131 еура), а преко 90 одсто на укупно седам дужника. На списку за наплату трошкова су и 10 објеката Митрополије црногорско-приморске (Манастир Михољска Превлака), који су остали на електронапајању преко заједничког бројила, те је укупни број мјерних мјеста 89.
- У Електродистрибуцији Тиват су нам рекли да смо ми један стан и да морамо ово између себе да рјешавамо, те смо основали Удружење грађана "Оствро цвијећа", објашњава Недељко Шобачић, а Нађа Маринковић додаје да међу уредним платишама има оних са рјешењем за социјалну помоћ, али не могу да остваре право на субвенцију, зато што су сви на једном рачуну.
- Не желимо да плаћамо рачуне осам породица које су пар година "крале" струју преко главног сата. Сада траже да дуг од 11.700 еура плаћамо на рате, на шта ми не пристајемо. Разне неправилности иду до главнога сата и дијеле се на остале станаре – ако имате већи број чланова, плаћате већи износ туђе "крађе". Једино рјешење је да државно предузеће преузме наше сатове и да их они очитавају, да свако плаћа своје - каже брачни пар Нела и Горан Аџаип који имају троје дјеце.
Ненад Божић каже да муку муче јер има пет породица које одбијају да плаћају рачуне.
- Стално нам за вратом стоји Електродистрибуција да ће нам изгасити струју. Тиме би казнили нас 40-ак породица ради петоро неодговорних, каже Божовић.
- За ових 30 година нико никада није дошао да види како живимо, немамо ријешен статус. Позивамо Министарку одбране Оливеру Ињац да нас посјети и види шта је чинити са нама. Да ли игдје у свијету постоји да се некоме додијели службени стан од 18 квадрата, у коме нема сата за струју, нема сата за воду, мокрог чвора и основних услова за живот. Људи имају веће шупе, штале, него ми те бунгалове које називају службеним становима. И данас се то води као службени стан у закуп, гдје ни с ким нисмо потписали уговор - истиче Фетаба Бети Клепић.
На Збору станара су донијели једногласну одлуку да крену у искључивање јер не виде другог излаза.
-Радимо припреме за преспајање ради обезбјеђења струје за оне који је плаћају, пошто је напајање објеката серијско. То радимо и како дугови не би и даље расли - каже Жељко Обрадовић.
Станари - корисници службеног стана у закуп на Острву цвијећа у рјешању наплате потраживања за воду, струју и комуналне режије обратили су се за помоћ и Општини Тиват.
-Собзиром на то да Општина Тиват нема надлежности на подручју Оства цвијећа предсједник општине Жељко Комненовић је 22. октобра упутио Министарству одбране молбу-ургенцију, да у оквиру својих надлежности приступе рјешавању наведеног проблема станара смјештених на тој локацији - саопштили су за "Дан" из Кабинета предсједника Општине Тиват.