Eroziju plaže zaustavili naperi / -FEJSBUK STRANICA ADA BOJANA
03/10/2021 u 06:48 h
Miljan KneževićMiljan Knežević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Ekolozi upozoravaju: Sezona kiša ozbiljna prijetnja za Adu Bojanu

Nema mnogo vremena, nepuna dva mjeseca da se nešto učini kako se stanje ne bi pogoršavalo. Do kraja novembra nešto se mora uraditi, smatra Dželjal Hodzić, izvršni direktor NVO "Zeleni korak"

Kašnjenje sa nastavkom konkretnih mjera na Adi Bojani u cilju zaustavljanja erozije za posledicu će imati dodatno nestajanje obale, odnosno plaže i devastaciju objekata hotelskog preduzeća, upozorio je izvršni direkor NVO "Zeleni korak" Dželjal Hodzić.

- Početkom naredne nedjelje najavljeno je nevrijeme i jugo i to će biti prilika da vidimo šta nas očekuje kasnije tokom jeseni i zime. Nema mnogo vremena, nepuna dva mjeseca da se nešto učini kako se stanje ne bi pogoršavalo. Do kraja novembra nešto se mora uraditi, ili postaviti betonski blokovi, drveni šipovi... Postojeći naper nije u potpunosti ispunio očekivanja. Nije bilo ni kontakata sa albanskom stranom koji su najavljeni. Ako vrijeme bude kao lani možemo očekivati povratak na staro stanje čak i gore - kazao je Hodzić.

image

Dželjal Hodzić

-M.K.

I izvršni direktor Hotelsko-turističkog preduzeća "Ulcinjska rivijera" Bojan Đakonović nedavno je ponovo upozorio na opasnost koju predstavlja erozija za Adu Bojanu.

- Ukoliko se ništa ne uradi, potpuno će se devastirati objekti, ali i cijeli kupališni dio ostrva, rekao je Đakonović i pozvao Vladu Crne Gore i institucije da se posvete trajnom rješavanju tog problema.

Podsjetimo, u organizaciji Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, a uz podršku IPA projekta "Podrška pripremi projekata iz sektora životne sredine i klimatskih promjena u Crnoj Gori", kroz koju je obezbijeđen angažman dva eksperta iz Italije, Roberta Montanarija i Kristijana Marazmija, 27. i 28. septembra održan je konsultativni sastanak u HTP "Ulcinjska rivijera", a potom i posjeta ugroženim djelovima Ade Bojane od erozije, sve u okviru nastavka aktivnosti na sanaciji erozije na Adi Bojani.

- Kako bi se sveobuhvatno sagledali svi uzroci erozije, s ciljem postizanja ili "vraćanja" ravnoteže prirodnih procesa, kao veoma kompleksnog i izazovnog cilja, neophodno je obezbijediti sveobuhvatni monitoring procesa na Adi Bojani, i u što kraćem roku otpočeti s pripremama ovog područja za narednu turističku sezonu, zaključeno je na konsultativnom sastanku.

Još jedna radionica do kraja godine

U okviru pomenutog IPA projekta planirana je još jedna radionica do kraja godine, na kojoj će se detaljnije diskutovati dugotrajna rješenja, na osnovu dostupnih podataka i informacija. Naredni koraci koji će se sprovesti podrazumijevaju dodatne konsultacije nadležnih institucija s italijanskim ekspertima i prof. Savom Petkovićem u što kraćem roku u vezi s preciziranjem koraka za sprovođenje privremenih mjera, prije svega u vezi sa pripremom plaže za narednu sezonu na što efikasniji način. Paralelno s tim će italijanski eksperti raditi na sagledavanju svih postojećih podataka, kao i dati svoje mišljenje na predložena rješenja u Studiji očuvanja i revitalizacije plaže na Adi Bojani i eventualno predložiti dodatna rješenja.

Italijanski eksperti su skrenuli pažnju da je, usled nedostatka podataka, praksa u Italiji bila testiranje različitih metoda i rješenja kako bi se ukazalo na ono dugoročno najefikasnije, s obzirom na to da je svaka obala različita i da univerzalnog rješenja nema. Zaključeno je, da se u okviru pripreme plaže na Adi Bojani za sledeću sezonu prije predstojećeg jesenjeg i zimskog perioda, kao alternativna, mogu primijeniti relativno jednostavna rješenja kao što je izgradnja vještačkih dina od dostupnog pijeska na Adi, na poziciji ispred bungalova, koji bi štitili objekte od mora, kao i vremenom poslužili za prirodnu prehranu plaže usled dejstva vjetra i talasa.Na sastanku su učestvovali i predstavnici Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, Ministarstva ekonomskog razvoja, Uprave za vode, JPMD, Agencije za zaštitu životne sredine, Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, Opštine Ulcinj, HTP "Ulcinjska rivijera" i NVO sektora.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
01. april 2025 07:15