Геронтодомаћице из Пљеваља чији рад финансира Министарство финансија и социјалног старања јуче су позвале министра Милојка Спајића да помогне како би се њихов материјални положај поправио.
У јавном позиву геронто домаћице наводе да раде за 149 еура, да немају дана одмора, као и да им нико не финансира додатне трошкове рада, као што је превоз и коришћење телефона. Притом, оне истичу да нијесу сигурне у исправност поступања пљеваљског Црвеног крста, који спроводи програм "Помоћ у кући".
-Када је овај програм почео прије шест година имали смо примања од 250, а данас 149 еура. Истини за вољу тада програм пружања помоћи старим лицима није ишао преко Црвеног крста - наводи се у заједничком саопштењу девет геронтодомаћица које се старају о око 90 старих лица.
Геронтодомаћице поручују да не могу рећи да им је зарада 149 еура јер од тог новца плаћају телефонске рачуне, превоз приликом рада, као и многе друге потребштине на терену.
-Свака од нас се брине за десет старих лица. Уредно их обилазимо, учествујемо у чишћењу и уређењу њиховог стамбеног простора, плаћамо им рачуне, доносимо љекове и заказујемо прегледе код љекара. У тим пословима морамо да трошимо новац често и за такси превоз и за телефонске разговоре, јер стара лица нису сва у једној улици или у једној стамбеној згради- истичу геронтомаћице и позивају министра Спајића да их схвати и помогне.
Оне истичу да располажу информацијама да министарство издваја већа средства него што оне добијају, па од министра Спајића траже да се провјери да ли је могуће да се дешавају злоупотребе.
-Очекујемо да се до краја разјасни ситуација и да се да одговор да ли неко чини злоупотребе током спровођења овог пројекта. Притом подвлачимо да је неподношљиво радити за 149 еура, односно за тај новац се старати сваког дана о десет старих особа- подвлаче геронтодомаћице и истичу да немају право на годишњи одмор јер су ангажоване по основу уговора за привремене и повремене послове.
Секретар пљеваљског Црвеног крста Жељко Минић није желио да коментарише наводе геронтомаћица наглашавајући да он нема право да даје било какве изјаве.
-Наредне недјеље Црвени крст Црне Горе ће се огласити по овом питању - казао је Минић.
Општина Пљевља финасира сличан пројекат помоћи старим лицима. Локална управа финасира рад 14 герентодомаћица и са истим има закључен уговор о раду и исплаћује им мјесечне зараде у износу од 292 еура. И 14 општинских герентодомаћица брине о 90 старих лица, али имају право на годишњи одмор, уплаћене порезе и доприносе на зараду коју примају. Сваке године у децембру локални парламент усваја програм рада за наредну годину, а овај пројекат траје око 15 година.
Кроз поменута два програма бриге о старима у Пљевљима се води рачуна о укупно 180 лица. Кажу да постоји знатно веће интересовање старих али да за сада није могуће организовати ваљанију помоћ, па су из програма изостављена старе особе на сеоском подручју.