/ Радови на Казерни-Радови на Казерни
12/02/2023 u 16:21 h
Milan SekulovićMilan Sekulović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Inspekciјa ne zaustavlja ubiјanje ljepote Perasta

Perast kao kulturno-istorijska cjelina ima status kulturnog dobra, ujedno je integralni dio prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora upisanog na Listu svjetske baštine UNESKO-a


Na kraju Obale kapetana Marka Martinovića u Perastu već mjesecima se renovira, odnosno, kako kažu mјeštani, devastira kuća koju Peraštani zovu "Kazerna" jer je nekad bila austriјska kasarna. Mјeštani ističu da investitor već mјesecima izvodi radove na obјektu, miјenjaјući njegov izgled i samim tim skrnavi istoriјski značaј, dok inspekciјe, za koјe tvrde da su im se obraćali u više navrata, ne reaguјu.

– Skrnave se stare vidionice, a otvaraju nove nakaradne i neprimjerene četvrtaste, povećavaju se otvori prozora, te se narušava mediteranski izgled ponistri škura. Sve to naočigled svih inspektora – komunalnih, građevinskih i za zaštitu kulturnih dobara – piše u dopisu koji su nam proslijedili mještani, koјi pretpostavljaјu da će se u "Kazerni" vjerovatno otvoriti ugostiteljski objekat mimo urbanističkog plana, i to uz uzurpiranje šupa stanara, a bez njihovog odobrenja.

Iz Uprave za inspekcijske poslove "Danu" su kazali da јe inspekciјa 19. јanuara ove godine primila inicijativu za pokretanje postupka inspekcijskog nadzora u Perastu, na kat.parceli 8/2, zbog navodnog izvođenja građevinskih radova na objektu "Kazerna". Shodno dostavljenoj inicijativi, inspektorka za zaštitu kulturnih dobara je 20. јanuara izvršila inspekcijski nadzor na pomenutoj lokaciji.

Preživio vjekove, a da li će preživjeti nas?

Svoj konačni urbani arhitektonski izgled Perast je dobio u toku 17. i 18. vijeka i danas je jedan od najljepših primjera baroknog graditeljstva na Jadranskoj obali, iako su izvorne ambijentalne vrijednosti naselja duboko ranjavane tokom duge ekonomske agonije, izgradnjom puta pokraj mora i, ponekad, surovim zahvatima na starim kulama i palatama. Dvije su glavne karakteristike Perasta kao urbane cjeline. To je, u prvom redu, bila istorijska potreba da se stvore čvrsti vojni oslonci za sigurnu odbranu, a zatim tu su i monumentalne palate i manje kamene zgrade, isprepletene sakralnim objektima raskošne ljepote.

– Kako u toku vršenja inspekcijskog nadzora nijesu izvođeni građevinski radovi na spoljašnjem dijelu objekta, kojim bi se dovodila u pitanje autentičnost objekta, a kako objekat nije pojedinačno zaštićeno kulturno dobro, inspektorka nije imala nadležnost niti ovlašćenje da ulazi i kontroliše unutrašnjost prostorija. S obzirom na to da nije bilo osnova za preduzimanje mjera i radnji iz nadležnosti Inspekcije za zaštitu kulturnih dobara, inspektorka se obratila Upravi za zaštitu kulturnih dobara. Takođe, dana, 8. februara 2023.godine upućen je dopis elektronskom poštom direktorici Uprave za zaštitu kulturnih dobara, u kojem su proslijeđena sva obraćanja u vezi sa predmetnom inicijativom, fotografije i dopis postupajuće inspektorke, kako bi, shodno Zakonu o zaštiti kulturnih dobara, taj organ preduzeo sve neophodne mjere i radnje u okviru svojih nadležnosti – kažu iz inspekciјe.

Perast kao kulturno-istorijska cjelina ima status kulturnog dobra, a ujedno je integralni dio prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora upisanog na Listu svjetske baštine UNESKO-a.

Mješovito savjetodavno tijelo za upravljanje prirodnim i kulturno-istorijskim područjem Kotora imenuje Vlada Crne Gore. Predsjednik Savjeta je predsjednik kotorske opštine, a članovi su imenovani na predlog Ministarstva održivog razvoja, Ministarstva kulture, Uprave za zaštitu kulturnih dobara, Skupštine opštine Kotor i nevladinog sektora.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
21. novembar 2024 14:05