Trenig je održan u okviru projekta "Rodna ravnopravnost - etički i profesionalni standardi" podržanog od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava. Obuku je vodila ekspertica za rodnu ravnopravnost Slavica Striković. Koordinatorka projekta Mirsala Idrizović kaže da su ciljevi treninga- obuke bili kako unaprijediti primjenu postojećeg normativnog okvira na sprovođenju politike rodne ravnopravnosti, i zaštitu od diskriminacije po osnovu pola i roda.
– Učili smo kako ojačati stručne kapacitete za preduzimanje posebnih mjera za postizanje rodne ravnopravnosti i sistemski pristupiti iskorijenjavanju rodnih stereotipa i predrasuda i stvaranje uslova za korišćenje emancipatorskih potencijala žena u opštini Bijelo Polje– kazala je Idrizović i naglasila da su realizovane radionice o rodu, rodnim nejednakostima, ulogama, rodnim stereotipima i ključnim etičkim principima rodne ravnopravnosti.
– Učesnici su vodili diskusiju o etici, moralu, normama rodne ravnopravnosti, koliko su iste prepozntljive i koliko se primjenjuju u svakodnevnom životu–kazala je Idrizović, dodajući da su naučene lekcije da su sva ljudska bića rođena slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima, kao što je navedeno u Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima.
– Rodni identitet je dio sveukupnog pojma o sebi, a rodne uloge su stepen u kom osoba podržava ili odgovara očekivanjima s obzirom na pol.Rodni stereotipi su uvjerenja koja opisuju kakvi muškarci i žene jesu, a rodne uloge uvjerenja koja propisuju kakvi bi muškarci i žene trebali biti.Rodna diskriminacija žena je otežana marginalizacijom sa kojom se mnoge žene suočavaju na osnovu njihovog socio-ekonomskog statusa, starosti, etničke pripadnosti ili rase – zaključila je Idrizović.
Učesnici treninga bili su predstavnici Skupštine opštine Bijelo Polje, Sekretarijata za finansije, Kancelarije za saradnju sa NVO-a, Kancelarije za pitanja Roma, Kancelarije za rodnu ravnopravnost, Savjeta za rodnu ravnopravnost, Centra za socijalni rad, Centra za podršku djeci i porodici, Gimnazije "Miloje Dobrašinović", Uprave policije OB Bijelo Polje, NVO SOS telefona za žene i djecu žrtve nasilja, NVO Nova žena, NVO za podršku OSI, NVO Multimedijalni studio Bijelo Polje i predsatvnici NVO Udruženje za razvoj civilnog društva.