
Spekulacije da su u Industrijskoj zoni na Rudešu skladištene tone opasnih hemikalija korišćenih u proizvodnim raznim procesima i dalje izazivaju strah kod mještana. Uznemirenost je kulminirala kada je nedavno u dijelu pogona nekadašnje fabrike Celuloze i papira izbio požar, a gusti dim stigao do centra grada. I pored toga što je saopšteno da su gorela burad sa bitumenom, žitelji sumnjaju da su se tu nalazile i neke druge materije štetne po ljudsko zdravlje. Oni su od nadležnih zatražili da detaljno ispitaju šta se sve nalazi na Rudešu i preduzmu mjere za uklanjanje eventualno opasnih hemikalija.
– Godinama kruže glasine da se nedaleko od naših kuća, u Industrijskoj zoni na Rudešu, nalaze tone opasnih hemikalija. To je ustvari prava ekološka bomba koja može da eksplodira u svakom momentu. Zato pozivamo nadležne inspekcije da utvrde šta se nalazi u magacinima na Rudešu i da preduzmu mjere u cilju zaštite lokalnog stanovništava. Takođe, zahtijevamo da javno saopšte o kojim hemikalijama je riječ – kazao mještanin Beransela Milić Simonović.
Da se u krugu nekadašnje Fabrke kože "Polimka" u Beranama, koju je privatizovala podgorička kompanija "Kips", nalazilo na desetine tona opasnih otpadnih supstanci koje su korišćene u procesu prerade i štavljenja kože potvrdili su prošle godine iz Agencije za zaštitu životne sredine kada su u saradnji sa preduzećem "Hemosan" iz Bara sa ovog prostora uklonili 85 tona opasnih hemikalija.
– Agencija za zaštitu životne sredine, sagledavajući sve činjenice i okolnosti, a prvenstveno ozbiljnost zatečene situacije i opasnost od daljeg neadekvatnog skladištenja supstanci koje su bila prijetnja zdravlju ljudi, riješila je problem uklanjanjem hemikalija partnerstvom sa HEMOSAN iz Bara. Hemosan je uklonio oko 85 tona opasnih hemikalija – naglasili su iz Agencije.
I šef pregovaračke grupe za poglavlje 27 Milan Gazdić podsjetio je ovih dana da je Agencija za zaštitu životne sredine prošle godine uništila 85 tona opasnih hemijskih materija, ali i potvrdio da u Crnoj Gori postoji još 200 tona takvih materija.
– Procjena je da u Crnoj Gori imamo još 200 tona tih hemikalija. Pripremamo jedan projekat, nadam se da ćemo uspjeti i to da riješimo – izjavio je Gazdić.
Međutim, on nije kazao gdje se i na kojim lokacijama nalazi preostalih dvjesta tona opasnih hemijskih meterija.
Mještani izaražavaju sumnju da je upravo Rudeš lokacija gdje se krije dobar dio hemikalija o kojima je riječ
– Ako je zvanično rečeno da na određenim mjestima u Crnoj Gori postoje zaostale otrovne materije, onda to dodatno budi sumnju da je i Rudeš jedna od tih lokacija, s obzirom na to da su tamo već pronalažene takve hemikalije. Obaveza više nadležnih institucija i agencija je da ovo ispitaju detaljno, jer ovdje narod zbog takvih saznanja ne može mirno da spava – kazao je predsjednik mjesne zajednice Beranselo Slobodan Lončar.
Komentari (1)
Ostavite svoj komentar