Napušteni pogoni nekadašnjih fabrika / Darko Jovović
14/06/2023 u 11:15 h
Darko JovovićDarko Jovović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Ispitati ima li na Rudešu opasnih hemikalija

Ako je zvanično rečeno da na određenim mjestima u Crnoj Gori postoje zaostale otrovne materije, onda to dodatno budi sumnju da je i Rudeš jedna od tih lokacija, kaže Slobodan Lončar

Spekulacije da su u Industrijskoj zoni na Rudešu skladištene tone opasnih hemikalija korišćenih u proizvodnim raznim procesima i dalje izazivaju strah kod mještana. Uznemirenost je kulminirala kada je nedavno u dijelu pogona nekadašnje fabrike Celuloze i papira izbio požar, a gusti dim stigao do centra grada. I pored toga što je saopšteno da su gorela burad sa bitumenom, žitelji sumnjaju da su se tu nalazile i neke druge materije štetne po ljudsko zdravlje. Oni su od nadležnih zatražili da detaljno ispitaju šta se sve nalazi na Rudešu i preduzmu mjere za uklanjanje eventualno opasnih hemikalija.

– Godinama kruže glasine da se nedaleko od naših kuća, u Industrijskoj zoni na Rudešu, nalaze tone opasnih hemikalija. To je ustvari prava ekološka bomba koja može da eksplodira u svakom momentu. Zato pozivamo nadležne inspekcije da utvrde šta se nalazi u magacinima na Rudešu i da preduzmu mjere u cilju zaštite lokalnog stanovništava. Takođe, zahtijevamo da javno saopšte o kojim hemikalijama je riječ – kazao mještanin Beransela Milić Simonović.

image

Ne zna se šta je skladišteno na Rudešu

Darko Jovović

Da se u krugu nekadašnje Fabrke kože "Polimka" u Beranama, koju je privatizovala podgorička kompanija "Kips", nalazilo na desetine tona opasnih otpadnih supstanci koje su korišćene u procesu prerade i štavljenja kože potvrdili su prošle godine iz Agencije za zaštitu životne sredine kada su u saradnji sa preduzećem "Hemosan" iz Bara sa ovog prostora uklonili 85 tona opasnih hemikalija.

– Agencija za zaštitu životne sredine, sagledavajući sve činjenice i okolnosti, a prvenstveno ozbiljnost zatečene situacije i opasnost od daljeg neadekvatnog skladištenja supstanci koje su bila prijetnja zdravlju ljudi, riješila je problem uklanjanjem hemikalija partnerstvom sa HEMOSAN iz Bara. Hemosan je uklonio oko 85 tona opasnih hemikalija – naglasili su iz Agencije.

Ugrožena izbjeglička naselja

Nedaleko od Industrijske zone na Rudešu, odmah pored bivših fabrika za preradu kože, kao i fabrike za proizvodnju papira, danas se nalaze velika izbjeglička naselja sa hiljadama žitelja. Navode da im nije svejedno kad slušaju priče da su samo na stotinu metara od njih skladištene materije opasne po zdravlje.

– Ne znamo šta se tačno krije u krugu bivših fabrika. Međutim, svakodnevno slušamo da tamo ima svašta, pa i zaostalih otrovnih materijala. Takođe, saznajemo da bi u slučaju da se ti materijali zapale došlo do uništavanja naših naselja. Sve to kod nas, pored toga što živimo na ivici egzistencije, stvara strah. Zato molimo da se slučaj ispita, kako bismo mogli normalnije da živimo. Ljudi moraju da shvate da je ovo ozbiljna stvar – poručili su iz izbjegličkog naselja Riversajd.

I šef pregovaračke grupe za poglavlje 27 Milan Gazdić podsjetio je ovih dana da je Agencija za zaštitu životne sredine prošle godine uništila 85 tona opasnih hemijskih materija, ali i potvrdio da u Crnoj Gori postoji još 200 tona takvih materija.

– Procjena je da u Crnoj Gori imamo još 200 tona tih hemikalija. Pripremamo jedan projekat, nadam se da ćemo uspjeti i to da riješimo – izjavio je Gazdić.

Međutim, on nije kazao gdje se i na kojim lokacijama nalazi preostalih dvjesta tona opasnih hemijskih meterija.

Mještani izaražavaju sumnju da je upravo Rudeš lokacija gdje se krije dobar dio hemikalija o kojima je riječ

– Ako je zvanično rečeno da na određenim mjestima u Crnoj Gori postoje zaostale otrovne materije, onda to dodatno budi sumnju da je i Rudeš jedna od tih lokacija, s obzirom na to da su tamo već pronalažene takve hemikalije. Obaveza više nadležnih institucija i agencija je da ovo ispitaju detaljno, jer ovdje narod zbog takvih saznanja ne može mirno da spava – kazao je predsjednik mjesne zajednice Beranselo Slobodan Lončar.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (1)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
This comment was minimized by the moderator on the site

Pošteno.
Neces valjda slati saučešće onoj u Bg,kojoj nije stalo do rudara ,jer da jeste imali bi siguronosnu opremu kao Njemački rudari.

zindobre
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
25. april 2025 08:26