Kometa je 27. septembra uspješno stigla do perihela, odnosno svoje najbliže tačke Suncu na orbitalnoj putanji oko matične zvijezde pa je bila vidljiva za one na južnoj hemisferi u septembru i početkom oktobra.
Nakon toga, kometa je vidljivija onima na sjevernoj hemisferi i tako će ostati sve do početka novembra.
- Iako su naučnici pretpostavljali da će se kometa u svom najbližem prolasku pored Sunca 27. septembra raspasti, ona je ovaj prolaz preživjela manje-više netaknuta i nastavila je svoj put - naveli su iz NASA-e.
Kako je saopšteno iz NASA-e, ovaj period ujedno znači i to da je prvi put dokumentovan njen prelet Zemlje.
- Sa svojom orbitom od 80.000 godina, kometa je posljednji put viđena sa Zemlje još u doba neandertalaca - objasnili su iz NASA-e.
Kometu su prvi put 9. januara 2023. godine otkrili astronomi iz opservatorije Tsuschinshan iz kineskog grada Nanjinga. U međuvremenu, njeno kretanje potvrdio je i sistem ATLAS na Havajima, nakon čega su naučnici počeli da joj posvećuju veću pažnju.
Kada je riječ o njenoj budućnosti, iz NASA-e su naveli kako se ona najvjerovatnije neće približiti planetarnim divovima Sunčevog sistema te da bi na kraju mogla biti i izbačena iz sistema zbog gravitacionih uticaja i slabe veze sa Suncem.
- Davno sam naučio da se ne kockamo s kometama. Moraćemo da sačekamo i vidimo - rekao je astronom Bil Kuk.