
U Starom gradu su postojale i još uvijek postoje inicijative i napori da se on revitalizuje i obnovi, međutim bez pomoći šire društvene zajednice i većim ulaganjima to naprosto nije moguće. Nakon projekta sanacije i rekonstrukcije dijela ulica i prateće infrastrukture, koji je završen sa dosta kašnjenja, među zidinama drvene tvrđave neophodno je rekonstruisati i sporedne ulice ali riješiti i druge probleme sa infrastrukturom na prilazima. Predsjednik Udruženja "Kaljaja", Ismet Karamanaga za "Dan" kaže da očekuje da će nova opštinska uprava imati bolji odnos prema Starom gradu koje je kulturno dobro od nacionalnog značaja.
– Potrebno je da se ovaj dragulj naše impozantne kulturne baštine revitalizuje i u potpunosti sačuva za nas i za generacije koje će doći poslije nas, jer 2500 godina duge pisane istorije i brojne generacije to svakako zaslužuju. Opština mora da se više pozabavi Starim gradom i da više ulaže u ovaj jedinstveni prostor od nacionalnog značaja, jer je urbana cjelina koja je nastanjena hiljadama godina, naš simbol i velika razvojna šansa. Prije svega mislim na obnovu urušenih zidova, kao i na obnovu zaštitnih ograda na ulazu južne kapije grada. To bi trebalo da se uradi što prije, jer Stari grad sada posjećuju stotine stranih gostiju. Očekuje se da će ova sezona biti veoma dobra, tako da moramo da dočekujemo goste kako zaslužuju – smatra Karamanaga.
Karamanaga podsjeća i na problem urušenih zidina koje godinu i po čekaju na sanaciju i poziva nadležne da konačno krenu sa poslovima na rekonstrukciji bedema na južnom dijelu Starog grada.
– Još u januaru prošle godine usled obilnih padavina i prevelike količine šuta i materijala koja je lagerovana na jednom od najljepših dijelova Starog grada, prilikom gradnje jednog "neidentifikovanog" objekta koji je narušio čitav kompleks najatraktivnijeg dijela, došlo je do urušavanja dijela zidina. Od tada, do danas nije se uradilo ništa po tom pitanju i krajnje je vrijeme da se to riješi – poručuje Karamanaga.