
U Crnoj Gori je od posledica virusa korona juče preminulo šest osoba, dok su registrovana 1.892 nova slučaja infekcije. Iz Instituta za javno zdravlje "Danu" je saopšteno da do brzog porasta broja novooboljelih dolazi prije svega zbog karakteristika samog novog omikron soja i da taj virus zajedno sa virusom gripa može dodatno otežati ionako komplikovanu situaciju uzrokovanu epidemijom. Direktor hercegnovskog Doma zdravlja dr Goran Komar istakao je da zabrinjava saznanje da su se pojavile lažne kovid potvrde, te da na taj način određeni broj sugrađana, pa i zdravstvenih radnika traži način da izbjegne vakcinaciju.
– Vakcinacija je izraz ličnog stava i to nije problem, ali su problem lažne kovid potvrde. Doznajemo da se one negdje u gradu mogu kupiti. Na taj način ugrožavaju se oni koji se redovno vakcinišu i ispoljavaju odgovornost prema kolegama, zaposlenima. To je sada stvar drugih institucija koje će o tome da se brinu. Mi podvrgavamo, shodno našim zakonskim obavezama, analizama i vakcinalne kartone, elektronske kontrole naših uposlenika, da bi i to podvrgli određenom ispitivanju i saznanju o mogućnostima, govorimo hipotetički, da se tako nešto ne događa među zdravstvenim radnicima – kazao je dr Komar.
On je apelovao na građane da pristupe vakcinaciji, jer ona štiti od teških kliničkih formi.
– Imamo strahoviti pritisak na naše ustanove u primarnoj liniji, a izvjesna rasterećivanja sekundarnog nivoa. To nije situacija kao u vrijeme delta soja kada smo imali veliko zatrpavanje i prenapregnutost u sekundarnom nivou i veliki broj pacijenata koji se liječio od kovid pneumonije. U ovom slučaju sa omikronom pneumonije nisu česte. To je jedina srećna okolnost. Nedostatak kadra je prisutan, jer veliki broj zdravstvenih radnika obolijeva. Više puta smo izdali saopštenja da se ne dolazi u Dom zdravlja bez prijeke potrebe, poručio je Komar.
Naglašava da imaju dovoljno testova i da mjesecima u Domu zdravlja rade dva pulmologa.
Iz IJZ su saopštili i da se vrijeme izolacije smanjuje sa 10 na sedam dana. U Crnoj Gori su trenutno inficirane 22.000 osoba.
– Svakako da posebnu pažnju treba obratiti na moguću istovremenu cirkulaciju virusa sARs-CoV-2 i influence. Istovremeno prisustvo ova dva virusa u cirkulaciji u populaciji može otežati ionako komplikovanu situaciju uzrokovanu kovid-19 infekcijom. Što se tiče gripa, tokom sezone respiratornih infekcija vrši se sentinel nadzor nad gripom. Ove godine je registrovano 36 slučajeva obolijevanja od influence A (H3) i 15 slučajeva ILI
(infekcija nalik gripu).Omikron soj koji je sada u cirkulaciji u populaciji dominantan jeste soj koji je najzarazniji od svih sojeva, ima kratak period inkubacije a usled toga lako i brzo se prenosi od osobe do osobe. Takođe, treba imati u vidu da je sezona respiratornih virusa kome ovaj soj i virus dominantno pripadaju. Za prenos pogoduje grupisanje osoba u zatvorenom, slabo provjetrenom prostoru, što je slučaj tokom proslava novogodišnjih i božićnih praznika kada ljudi ostvaruju veći broj kontakata. Svakako, u ovom periodu opada pažnja vezana za osnovne protivepidemijske mjere, a pojedini građani koji su vakcinisani misle da se ne mogu zaraziti, što nije slučaj. Sada već sa sigurnošću možemo govoriti o dominantno prisutnom omikron soju u Crnoj Gori, mada ne treba izgubiti iz vida da je delta soj, koji daje teže simptome, još uvijek prisutan u cirkulaciji u populaciji. Za sada imamo informacije koje ukazuju da omikron soj izaziva blažu kliničku sliku kod oboljelih, sa uglavnom koštano mišićnim tegobama i simptomima infekcije gornjeg respiratornog sistema – ističu iz Instituta.
Objašnjavaju da zbog povećanog broja kontakata, sezone respiratornih virusa, boravka u zatvorenom prostoru i nepridržavanja protivepidemijskih mjera u doba praznika može se očekivati povećan broj novooboljelih osoba.
– Vakcine će nas zaštititi, kako podaci novijih istraživanja govore, od težih oblika bolesti i hospitalizacija od omikron soja do 75 odsto, slabije od samog zaražavanja; ali u kombinaciji sa nošenjem zaštitnih maski koje sprečavaju ulazak virusa u organizam, zaštitiće nas u još većem procentu – navode iz IJZ.
Iz IJZ navode da su laboratorije koje se bave dijagnostikom infekcije novog virusa korona tokom jučerašnjeg dana su završile analizu i IJZCG dostavile rezultate za 5.210 uzoraka na virus korona.
Iz IJZ je saopšteno i da se vrijeme izolacije za osobe kod kojih je potvrđena infekcija virusom korona od danas skraćuje sa 10 na sedam dana, osim za osobe koja se liječe u bolnicama ili su imunokompromitovani. Vrijeme karantina za sve bliske kontakte se, kako su kazali, skraćuje sa 14 na 10 dana.
– Pod bliskim kontaktom se podrazumijevaju svi članovi domaćinstva. Ukoliko je bilo bliskih kontakata i s drugim licima van domaćinstva, pozitivna osoba je u obavezi da obezbijedi podatke tog kontakta (ime i prezime, matični broj, adresu i broj telefona) i dostavi ih nadležnoj epidemiološkoj službi. Ako tokom perioda karantina osoba razvije simptome bolesti, treba da se javi kovid ambulanti lokalnog doma zdravlja radi testiranja i da ostane u karantinu dok negativan test ne potvrdi da se simptomi ne mogu pripisati kovid-19 infekciji – saopštio je iz IJZ.
Iz Uprave za inspekcijske poslove saopšteno je da su od 27. decembra do 8. januara napisana 21.282 rješenja o smještaju u samoizolaciju. To je, kako navode, u prosjeku dnevno po 2,5 hiljade rješenja o samoizolaciji. U danima praznika, kažu, nije bilo velikog kršenja epidemijskih mjera.