Ambulanta u selu Kanje / privatna arhiva
21/07/2024 u 07:10 h
Milovan NovovićMilovan Novović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Lakše do ljekara u 13 bjelopoljskih sela

Stanovnicima iz ruralnih područja na teritoriji bjelopoljske opštine na raspolaganju je 13 seoskih ambulanti, a zajedničkom inicijativom lokalne samouprave i menadžmenta Dom zdravlja Bijelo Polje, u Kanjama i Godijevu odnedavno je organizovan rad medicinskih tehničara u prvoj smjeni.

Direktorica Doma zdravlja Bijelo Polje Mirjana Varagić najavila je da će sa sličnim aktivnostima nastaviti u narednom periodu, kako bi pacijenti sa seoskih područja lakše dobili neophodnu zdravstvenu pomoć.

– Nakon što je Opština obezbijedila finansijska sredstva, Dom zdravlja je u ambulanti u Kanjama i Godijevu organizovao rad medicinskih tehničara od sedam do 15 sati. Na veliko zadovoljstvo mještana ruralnih područja, nastavljamo s unapređenjem zdravstvene zaštite – najavila je dr Varagić.

image

dr Hasić

foto: milovan novović

Lokalni parlament je prethodno na jednoj od svojih sjednica usvojio odluku o saradnji Opštine i Doma zdravlja, u cilju stvaranja uslova za kontinuiran rad zdravstvenih ambulanti na seoskom području.

Izabrani doktor Admir Hasić, koji ima bogato iskustvo i kada je rad u ruralnom području u pitanju, kaže da je obezbjeđivanje zdravstvenih usluga u seoskim ambulantama odličan potez, s obzirom na veći broj pripadnika starije dobi koji imaju veću potrebu za zdravstvenom zaštitom.

Neophodan opstanak terenskih ambulanti

Dr Admir Hasić smatra da je potrebno da postojeće terenske ambulante opstanu kako bi zdravstvene ustanove bile dostupnije pacijentima sa ruralnog područja.

– Potrebno je da opstanu postojeće terenske ambulante i da se svakako unaprijedi rad u njima, kroz povećanje kadra koje će uposliti. Imamo terenske ambulante u kojima su svakodnevno zaposlene medicinske sestre, ali imamo nekoliko njih koje nemaju stalno zaposleni medicinski kadar. Međutim, imamo veliko razumijevanja od menadžmenta Doma zdravlja kao i od predsjednika Opštine i nadam se da ćemo narednih dana riješti to pitanje i da će i te ambulante dobiti stalno zaposlene medicinske sestre – kazao je Hasić.

Iako svjesni hroničnog nedostatka ljekara, kako na sjeveru, tako i šire, Hasić ističe da se u Domu zdravlja trude da i stanovništvu u ruralnim oblastima obezbijedi kvalitetnu zdravstvenu zaštitu u uslovima koji su mogući.

– Dom zdravlja je organizovao rad kroz kroz 13 terenskih ambulanti – Bistrica, Njegnjevo, Kanje, Rasovo, Zaton, Lozna, Bliškovo, Goduša, Crhalj, Godijevo, Sušica, Tomaševo i Pavino Polje. U ovim ambulantama rade tri stalno zaposlena ljekara. U ambulantama koje nemaju stalno zaposlenog ljekara smjenjuju se ljekari iz Doma zdravlja – kazao je dr Hasić.

Kaže da se u seoskim ambulantama u prosjeku radi od dva do tri dana, a Dom zdravlja je tačno odredio vrijeme kojim danima i u kojoj satnici oni posjećuju te ambulante, kako bi se tom stanovništvu obezbijedila kvalitetna zdravstvena zaštita.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. novembar 2024 05:58