Десетак дана временских неприлика и јак југо још једном су показали људску немоћ пред природом. Процес ерозије на Ади Бојани наставио је да напредује и драматично мијења тај дио обале, код ушћа ријеке у море.Људи су само нијемо могли да посматрају нестајање плаже са лијеве и десне стране ушћа и надају се да ће се неким тај процес чудом зауставити. Насипи пијеска испред објеката ХТП Улцињска ривијера одољели су ударима таласа али је са друге стране ушћа море однијело стотињак метара плаже. Директор ХТП-а Улцињска ривијера Бојан Ђаконовић каже за "Дан" да су објекти заштићени пјешчаним бедемима за сада сигурни.
- Имали смо јако југо али вода није продрла. Ипак насипи су оштећени и ових дана су интервенисали из Заштите простора и санирали одређене дјелове, које су таласи ослабили. Међутим појавио се нови проблем на потезу од напера до ресторана "Барбана" гдје је сада стање катастрофално - каже Ђаконовић и додаје да ту сада више није ушће као што је некада било, него се спустило, а вода је дошла до великог насипа пијеска који је раније извађен из корита и лагерован како би се њиме прихрањивала плажа.
- О томе сам обавијестио ресорно министарстви и ЈП Морско добро јер ако ту дође до пробоја вода ће на ући у насеље међу објекте. Ту је сада баш критично, посебно када крене западни вјетар биће много проблема - објаснио је Ђаконовић.
У оквиру редовне контроле стања плаже на Ади Бојани, коју спроводи ЈП за управљање морским добром, а са обавезом извјештавања Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма, недавно је констатовано да на лијевој страни напера није дошло до значајнијих промјена, док је у правцу ушћа десног рукавца ријеке Бојане дошло до значајнијег смањења плаже, нарочито у дијелу према ушћу.
- О томе је информисан проф. Сава Петковић, аутор пројекта хитних мјера привремене санације ерозије плаже на Ади. Петковић је указао да у прољетњем и љетњем периоду доминирају таласи из западног правца, те да се и могло очекивати благо смањење површине плаже лијево од напера. Плажа која је била формирана десно од напера, у зони ушћа десног рукавца, била је последица великих вода ријеке Бојане након изградње напера, дакле, током зимског периода – саопштено је из ЈПМД.