
Predstavnici Udruženja malinara "Maline Polimlja'' održali su sastanak sa državnim sekretarom u Ministarstvu poljoprivrede Stevanom Gajevićem i njegovim pomoćnicima. Sastanku su prisustvovali Andrija Delić, predsjednik udruženja "Maline Polimlja", Irma Kujović, vlasnik hladnjače DOO "Emar'", Nebojša i Bole Nedović, vlasnici hladnjače "Eko voće", Rade Raičević, vlasnik hladnjače "Senzal'', i Milisav Guberinić, proizvođač malina i vlasnik hladnjače. Cilj satanka bio je da resornom ministartstvu prdoče probleme koje imaju malinari na sjeveru Crne Gore, ali i vlasnici hladnjača, sa kojima malinari imaju odličnu saradnju.
– Svi učesnici sastanka saglasni su da je problem malinarstva postao socijalni problem, koji mora hitno da se rješava. Nakon što smo sve saopštili onima koji to treba da čuju, utisak je da su nadležni spremni da pomognu u domenu svojih mogućnosti. Ukaazali smo na niz problema sa kojima se suočavamo u svom radu i nemogućnosti izvoza. Ukazali smo i na pad cijene maline na berzi što će se negativno odraziti na poslovanje i malinara i hladnjačara. Kazali smo da ne bi željeli da to budu razlozi da malinari odustaju od ovog rada i traže neki drugi posao – ističe Andrija Delić.
Delić dodaje da su ukazali predstavnicima Ministarstva poljoprivrede na nepostojanje zajedničke platforme za razvoj malinarstva i drugih grana poljoprivrede.
– Kazali smo da ulazni PDV od pet odsto treba da dobiju svi proizvođači, a ne samo registrovani, čija je osnovna djelatnost poljoprivreda. Smatramo da bi na taj način zadržali znatan broj sadašnjih malinara, ali i uticali ne nove, da se bave ovim nimalo lakim poslom. To nam je svima cilj, iz razloga da se i na ovaj način zadrže ljudu na selu, jer je evidentna sve veća migracija, posebno odlazak mladih ljudi–ističe Delić.
On naglašava da su predstravnicima resornog ministarstva ukazali i na sve zloupotrebe koje su urađene kroz IFAD projekat, na koje godinama, kako je kazao, sugerišu i upozoravaju.
– Mora se zloupotrebama stati na put. Jer je evidentno da se sredstva IFAD projekta veoma često upotrebljavaju na pogrešan način, i idu tamo gdje to nije potrebno.Naglasili smo da kontrola mora da bude efikasnija i djelotvornija.
Inače, od malinarstva na području bjelopoljske opštine živi preko 500 porodica. Nekima je bavljenje malinarstvom dopuna kućnog budžeta, a za veći broj njih to je jedini izvor zarade i stvaranja egzistencije za porodice. Tako je malinarstvo na sjeveru države postalo "žila kucavica'' koja se još uvijek održava. Stoga očekujemo i pravu pomoć resornog ministarstva – ističe Delić.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar