За период од девет мјесеци, реализација буџета Општине Улцињ је око 48 одсто о чега капитални дио није реализован ни 10 одсто. Подсјетимо, овогодишњи планирани буџет Општине Улцињ износи скоро 15 милиона еура, од чега је за капиталне инвестиције предвиђено преко седам милиона еура или 48 одсто укупног буџета. Тим поводом, покушали смо да у Секретаријату за буџет и финансије добијемо коментар али без успјеха.
За опозицију таква ситуација са општинским финансијама је очекивана. Према ријечима одборника Форце и генералног секретара те партије Ардијана Маврића собзиром на то да се ближи крај године, требало је да реализација капиталног буџета буде барем 80 одсто од планираног износа.
- Али пратећи тренд којим се радило претходних година а и ове године, можемо са сигурношћу рећи да реализација капиталног буџета креће између шест и девет одсто, а до краја године сумњам да ће реализације бити преко милион еура, што ће у том случају у односу на укупни буџет капитални износити свега седам одсто. И како онда да очекујемо да ће ситуација у нашој општини побољшати, када се капиталне инвестиције своде на проценте до 10 одсто и то у најбољим случајевима, а видимо да се планирају на скоро 50 одсто укупног буџета - каже Маврић.
Као један од сликовитих примјера како се троши новац за капиталне инвестиције, наводи ненамјенско трошење прихода од накнаде за комунално опремање градско-грађевинског земљишта.
- Када би се само тај приход намјенски трошио имали бисмо реализацију од око милион еура, колико износи приход задњих година. Иако је то приход који се искључиво мора трошити за комунално опремање земљишта у зони за коју је наплаћен, тај приход се троши већином за текућу потрошњу или у зонама гдје је политички интерес да се нешто санира, јер праве капиталне инвестиције одавно не постоје у нашој општини. Док год се приходи буџета буду усмјеравали само на текућу потрошњу, а капиталне инвестиције биле селективне и без плана, у нашој општини неће бити озбиљног помака у капиталним инвестицијама које грађани заслужују и годинама очекују - тврди Маврић.
Локална самоуправа, као по каквој традицији, годинама уназад тек половично успјева да оствари зацртани финансијски план. Иначе, погрешно планирање буџета општине за 2021. годину констатовала jе Државна ревизорска институција. Чланом 31. Закона о финансирању локалне самоуправе прописано jе да се ребаланс буџета може извршити до краjа октобра текуће године.