
Dok je trajala blokada stvorile su se kolone automobila na putnim pravcima prema Bijelom Polju, Mojkovcu i Beranama. Okupljeni su poručili da neće stati sa protestima sve dok Vlada ne raskine ugovor sa koncesionarima, firmama "Elas" Šućra Omerovića i "Imperijal" Vojislava Smolovića, brata predsjednika Opštine Bijelo Polje Petra Smolovića.
– Danas nas je ujedinila borba za pravo na normalan život i zdravu životnu sredinu, za nas i naše porodice. Ova prava su nešto o čemu ne bi trebalo ni da razmišljamo i da zbog njih blokiramo magistralne puteve, da se poštovao zakon i Ustav Crne Gore – kazao je Krsto Tvrdišić, predstavnik mještana Bijedića, Pećarske, Voljavca i drugih sela, dodajući da su izgleda interesi pojedinaca i određenih grupacija jači od zakona Crne Gore.
– Zanima nas kada će se tužilaštvo probuditi i ispitati proces davanja koncesije koncesionarima koji duguju stotine hiljada eura preko drugih firmi državi Crnoj Gori. Zanima nas kada će i da li će tužilaštvo ispitati odluke pojedinaca iz opštinskih službi, postupanja pojedinaca iz Ministarstva unutrašnjih poslova, inspekcijskih službi, ministarstava nadležnih za davanje koncesije, drugih institucija koje su određenim odlukama doveli do ove situacije. Kada je u pitanju dozvola za Bijediće sve se dešavalo pred praznike, kada su ubrzanom procedurom sve završili – naveo je Tvrdišić i dodao da se sve to dešavalo u vrijeme koronavirusa i zabrane kretanja i okupljanja.
– Zato smo sigurni da u ovim radnjama ima posla za tužilaštvo. Zavod za geološka istraživanja i Ministarstvo rudarstva i energetike su prošle godine produžili agoniju mještana potpisivanjem novog aneksa ugovora sa koncesionarom. Pitamo zašto i kako – rekao je Tvrdišić.
Mještanka Srđevca Sabaheta Hasanagić kazala je da neće stati sa protestima dok se ne raskine ugovor o koncesiji sa firmom "Imperijal".
– Ne tražimo odgovornost samo firme "Imperijal" već svih koji su imali uticaja da falisfikovani elaborat o uticaju na životnu sredinu dobije saglasnost. Netačni su podaci u elaboratu, koji je aminovao opštinski Sekretarijat za ruralni i održivi razvoj, stoga i oni treba da odgovaraju – kazala je Hasanagić, dodajući da su razočarani postupcima predsjednika Opštine Petra Smolovića.
– Ne pozivamo ga da nam se pridruži u ovoj našoj borbi, već ga prozivamo zašto to dosad nije uradio. Poručujemo mu da ovo nema veze sa politikom, već je ovo borba za zdrav život – naglasila je Hasanagić.
Njen komšija Srđan Šćekić kazao je da je u pitanju "bruka i muka".
– Muka je što u 21. vijeku nemamo pravo na zdravu životnu sredinu, a bruka što država podržava jednog investitora a nas preko 2.000 mještana tjera sa kućnog praga. Tražimo da dođe Smolović i da nam se izvini za sve što je rekao i uradio, jer među ove dvije hiljade mještana većina ga je glasala. Životima ćemo braniti da kamenolom ne počne sa radom – poručio je Šćekić.
Ranije je Vojislav Smolović, vlasnik firme "Imperijal", koja je dobila koncesiju za kamenolom u Srđevcu, kazao da je sve urađeno po zakonu i da je sve potrebne dozvole dobio na zakonit način. Isto je kazao i Šule Omerović, vlasnik firme "Elas", koji namjerava da počne sa radom na kamenolomu u Bijedićima.