
Navode da je privreda u ovom kraju potpuno zamrla i da bi se aktiviranjem određenih proizvodnih pogona tmurna slika njihove varošice i čitave okoline donekle popravila.
– Mi pune dvije decenije čekamo da se država smiluje i nađe način da se objekat bivšeg Titeksovog pogona u Murinu pretvori u nešto korisno. Međutim, dočekali smo da zgrada i spoljni poslovni prostor zarastu u korov što nikome ne može služiti na čast. Treba svi da znamo da je s bombardovanjem Murina od strane NATO snaga i zatvaranjem titeksovog pogona, ovaj kraj doživio sveukupnu razvojnu stagnaciju i da je broj stanovnika od tada počeo drastično da opada. Zato, poslije svega, pozivamo Vladu Crne Gore, a prije svega premijera Spajića da iznađu model po kom bi taj objekat, iako se nalazi u privatnom vlasništvu, postao funkcionalan na dobrobit čitavog kraja – kazao je predsjednik mjesne zajednice Murino Branislav Otašević.
Pogon tekstilne konfekcije u mjestu Murino otvoren je 1985. godine, u okviru podgoričke kompanije "Titeks". U pogon je nakon višegodišnjeg uspješnog poslovanja 2004. godine uveden stečaj kada je vrijednost njegove imovine procjenjivana na oko milion i po eura. Tom prilikom preko 400 radnika, koji su radili u dvije smjene, upućeni su na biro rada, dok su nakon toga svi pokušaji da se ponovo oživi proizvodnja ostali bezuspješni. Stečajni postupak otvorio je tadašnji Privredni sud iz Biijelog Polja radi prodaje imovine preduzeća, zbog izmirenja obaveza prema radnicima i povjeriocima.
Poslije brojnih neuspjelih licitacija obezvrijeđena imovina Titeksovog pogona u Murinu je 2013. godine nuđena za samo 209.000 eura. No, ni nakon prodaje fabričke imovine ni do današnjih dana nije se pribjeglo njenoj zaštiti. Takođe, sva obećanja da će se na mjestu nekadašnje fabrike otvoriti neki drugi kapaciteti koji će dati šansu lokalnom stanovništvu da obezbijedi sebi egzistenciju ostala su samo mrtvo slovo na papiru.
Mještani ističu da se raduju što je planirano da se počne sa realizacijom projekta uređenja i obnove užeg dijela Murina, navodeći da bi, u okviru toga, trebalo razmišljati i o revitalizaciji Titeksovog pogona koji se nalazi u centru varoši.
– Najavljeno je da se razmišlja o obnovi Murina, što je svakako dobro. Ali bi bilo još bolje da taj projekat podrazumijeva i adaptaciju objekta Titeksove fabrike u neke korisne svrhe, kako bi lokalno stanovništvo od toga imalo koristi, odnosno da bi se na taj način otvorila nova radna mjesta. Hoćemo da vjerujemo da će se ovaj naš predlog uzeti u opticaj – istakao je Otašević.
Bivši radnici ukazuju da je pogon u Murinu svojevremeno zatvoren, a da su oni nakon toga prepušteni da se sami snalaze za goli opstanak.
– Sigurno da narod ovoga kraja ovo nije zaslužio i da je došlo vrijeme da bar naša djeca dočekaju neki boljitak, ako mnogi od nas to nijesu mogli – poručili su bivši radnici.
Коментари (0)
Оставите свој коментар