Калударска ријека / -Д.Ј.
18/06/2022 u 06:57 h
Darko JovovićDarko Jovović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Мјештани: Трајно зашитити Калударску ријеку, Влада да раскине концесиони уговор са компанијом "Хидроенергија Монтенегро"

Из компаније "Хидроенергија Монтенегро" саопштавају да они имају све потребне дозволе за изградњу мини-електране на Калударској ријеци и да не намјеравају да осустану од реализације тог пројекта

Мјештане Калудре затражили су од Владе Црне Горе да под трајну заштиту стави Калударску ријеку која протиче кроз њихово село. Казали су да то подразумијева и раскид концесионог уговора са компанијом "Хидроенергија Монтенегро" на основу ког је планирана изградња минихидроелектране на овој ријеци. Они сматрају да се захтјеви мјештана морају поштовати и да интереси појединих инвеститора не могу бити пречи од интереса локалног становништва.

-На минулим састанцима мјештани су били сагласни да се мора одустари од изградње планиране електране на Kалударској ријеци и њене девастације. Тражена је трајна заштита ове ријеке која представља прави нетакнути еколошки бисер. Међутим, Влада још увијек није раскинула уговор са инвеститорима који су добили концесије за градњу електране, зато тражимо да се то уради што прије - нагласио је предсједник Мјесне заједнице Калудра Мићо Ралевић.

Бивша Влада је током годину и по мандата раскинула десет уговора о концесијама за изградњу малих хидроелектрана, због непоштовања обавеза концесионара. Међутим, међу тим уговорима нема оног који се тиче Калударске ријеке.

Из компаније "Хидроенергија Монтенегро" су константно саопштавали да они имају све потребне дозволе за изградњу поменуте електране и да не намјеравају да осустану од реализације тог пројекта.

Тврде да би им електрана донијела вишеструку штету

Мјештани Калудре наводе да би им изградња електране на Калударској ријеци донијела вишеструку штету.

- Изградња миниелектране подразумијевала би прекопавање постојећег пута, чиме би он био затворен за саобраћај. У том случају морали би да се праве неке алтернативне саобраћајнице што би мјештанима донијело огромне проблеме. Такође, приликом изградње планираних миниелектрана дошло би до пресушивања ријеке на поједини мјестима и оштећења постојећих јазова који се користе за наводњавање и покретање млинова. Зато је улудо дозволити да се гради нешто што је од велике штете за локално становништво и што нарушава природни амбијент – поручили су мјештани.

-Активности око изградње електране на Калударској ријеци започете су још прије неколико година. Ми смо са државом потписали уговор о концесији. Такође, имамо и сва неопходна документа и дозволе за реализацију зацртаног пројекта. Добили смо и грађевинску дозволу за изграду електране која ничим неће угрозити интересе локалног становништва. Све то говори да се ради о регуларном послу од кога ми нијесмо одустали – наводили су компаније "Хидроенергија Монтенегро" која је на подручју беранске општине изградила десетак хидроелектрана.

Са друге стране мјештани истичу да њих не интересују никакве одлуке и да нико нема право да узурпира њихову ријеку.

-Овдје су долазили инвеститори и обећавали брда и долине, само да им дозволимо градњу елекране. Међутим, нама је дража и преча ријека од свакаквог блага, јер нико нема право да уништава благо које нам је природа подарила. То је света вода на чијим обалама се налази манастир Ћелије. То је ријека која треба да окупља заљубљенике у нетакнуту природу, а не да слижи за богаћење моћника. Зато ми нећено дозволити да се ови простори девастирају ради нечијег личног интереса. - поручили су мјештани.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
18. januar 2025 20:25