
Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Opština Ulcinj, JP za upravljanje morskim dobrom i Komunalno preduzeće Ulcinj, u skladu sa svojim nadležnostima, moraju da krenu u rješavanje problema otpada i da zaustave proces pretvaranja zaleđa Velike plaže u deponiju, saopštila je juče direktorica NVO "Grin Lajf" Azra Vuković.
Prema njenim riječima, oblast upravljanja otpadom je veliki problem Opštine Ulcinji Crne Gore, a kako bi se počelo sa rješavanjem tog pitanja potrebna je saradnja i koordinacija između institucija.
- Na zaleđu Velike plaže mapirali smo 22 lokacije na kojima je nelegalno odložen otpad. Procijenjeno je da se radi o ukupnoj površini od 26.670 metara kvadratnih pod otpadom koji se vidi čak i na satelitskim snimcima. Na skoro svim lokacijama prisutan je građevinski otpad, dok je na većini lokacija mješoviti otpad koji uključuje i kabasti i kućni otpad. Na području desnog rukavca rijeke Bojane i na samoj Adi Bojani mapirali smo čak 73 lokacije na kojima je odložen otpad, uglavnom građevinski, dok je na deset lokacija odložen kućni otpad iz objekata koji se nalaze uz Bojanu - navela je Vuković.
Prema njenim riječima, na području Ade Bojane i oko desnog rukavca rijeke Bojane ne postoji dovoljno kontejnera i nije organizovano sakupljanje otpada.
-Kontejneri koje je Komunalno Ulcinj dobilo kroz projekat "Integrated Waste management and Marine Litter preventionin the Western Balkans (MLP)" koji implementira GIZ, a za koje je Opština Ulcinj u saradnji sa projektnim timom definisala lokacije za postavljanje, nisu postavljeni iz razloga što nije saniran put koji bi omogućio da se postave i nesmetano i redovno prazne. Ovo je aktivnost koju treba da realizuje JP za upravljanje Morskim dobrom. Postavljanjem kontejnera bi se prvi put na ovom području organizovano sakupljao otpad čime bi se riješilo pitanje gomilanja otpada iz kućica, istakla je Vuković.
Коментари (0)
Оставите свој коментар