Социјална слика становништва никшићке општине понајбоље се огледа у подацима о издвојеним средствима на годишњем нивоу за помоћ угроженим породицама и појединцима. У новцу помажу Центар за социјални рад и Општина Никшић који су у прошлој години за материјално обезбјеђења породице(МОП) и једнократне помоћи издвојили преко 1,5 милион еура.Ресоро министарство преко никшићког Центра за социјални рад током прошле године на име МОП-а исплатило је милион и 413.901 еуро и тај износ у односу на 2020. годину мањи је за око 22.000 еура јер су лани детаљно ревидирали предмете корисника тог примања. У прошлој години број породица кретао се од1.317, колико их је било у децембру, до 1.109 колико је их било у јануару 2021. Центар је у поменутом периоду исплатио и 21.781 еуро једнократтних новчаних помоћи, док је вриједност уручене хране за 85 подносилаца захтјева износила 3.029 еура, док је вриједност "Социјалних бонове" била 54.710 еура. Општина је за једнократне новчане помоћи у 2021. години издвојила 42.500 еура за 268 лица.
-Трудимо се да има што мање захтјева за помоћима на начин што подстичемо те породице кроз разне програме да изађу из социјалне потребе. Нажалост, и даље имамо велики број њих који користе социјалне станове и траже једнократне новчане помоћи, казао је за "Дан" секретар Секретаријата за културу спорт, младе и социјално старање Дејан Ивановић.
У основним животним намирницама, средствима за хигијену и одјећи понајвише угроженом становништву помаже Црвени крст града. Секретар организације Ана Мацановић истиче да су све мање у могућности да одговоре на захтјеве грађана, јер у Никшићу, изузимајући Пивару "Требјеса" и Електропривреду Црне Горе (ЕПЦГ) скоро па да и нема донатора из области привреде. Прошле године Црвени крст помогао је укупно 1.220 породица и појединаца, од тога за 1.100 подијељени су пакети са храном и хигијеном, а за 110 ваучери за трговину.
-Прошла је била знатно лакша од 2020. године јер смо имали мањи број захтјева за помоћ, али и мање могућносtи да помогнемо. Проблем су донатори, све их је мање, а у овој још и мање него претходне. Трудимо се да анимирамо веће фирме, предузетнике да се укључе,али то тешко иде - истакла је Мацановић.
На њиховој евиденцији константно је око 1.000 породица,а Мацановић каже да у овој години већ имају много захтјева за помоћ, па апелују на предузетнике да се укључе и помогну.