
Zvizdić je inače mladi stočar i jedan od onih koji su se vratili na staro porodično imanje da se bave poljoprivredom i stočarstvom. Porodica Zvizdić već duže vrijeme uspješno proizvodi sir, a njihovo krdo muznih krava se iz dana u dan uvećava. Prvonagrađeni je više nego zadovoljan nagradom.
– Na moje veliko zadovoljstvo sir koji proizvodim po evropskim standardima je vrhunskog kvaliteta – kazao je Zvizdić koji se prozvodnjom bavi uz pomoć babe i djeda. Ističe da sa zavoljstvom radi svoj posao i da je potreba za zdravom hranom velika.
Stručni žiri na manifestaciji na kojoj je učestvovalo 78 izlagača je imao težak posao i na kraju je izabrao najbolje, a dodijeljena je i specijalna nagrada najmlađem izlagaču. Na drugoj i trećoj poziciji našao se sir Milke Pivljanin i Nade Džogaz, iz pljevaljskih sela Velike Krće i Brvenica. Nagrade za stari kajmak otišle su u ruke Miloj Vučinić, iz sela Brvenica, Zorici Damjanović, selo Kosanica, i Milki Pivljanin. Cica Lučić, iz sela Meljak, osvojila je prvu nagradu za mladi kajmak, dok su drugu i treću poziciju zauzele Zorica Damjanović i Avdija Demirović iz sela Boščinovići. Za ovčiji sir prve tri nagrade su pripale Eleni Zujić, Dragoslavu Marjanoviću i Draganu Krstonijeviću. U kategorijama specijalnih vrsta sira, prve tri nagrade su dodjeljene Verici Grujičić, iz Dubočice, Ljubiši Krvavcu, iz Brvenice i Milji Lazarević iz sela Mijakovići.
– Radi se dosta i vrijedno. Posao na selu je težak, ali se isplati i duhovno i materijalno – kazala je Cica Delić koja je dosad pet put učestvovala na manifestaciji i uvijek dobijala nagrade.
– Novčani fond za nagrade je bio 3.350 eura, a najveća nagrada je dodijeljena za stari sir u iznosu od 500 eura. Organizator manifestacije je Opština Pljevlja, a pokrovitelj Ministarstvo poljoprivrede. Pored ostalih znamenitosti po kojima se Pljevlja prepoznaju jeste sir naših domaćica koji zaizima visoko mjesto po kvalitetu u svijetu. Uz mnoge je svjetske brerndove, i zato moramo još više da cijenimo ovaj proizvod u mjeri kakvu zaslužuje. Naš sir je poznad nadaleko i skoro niko sa strane ne dođe a da ga ne kupe sir – kazao je Danko Šarančić, sekretar za pljoprivredu.
Vladimir Đaković iz Uprave za veterinu i bezbjednost hrane je istakao da je pljevaljski sir jedan od najboljih u regionu.
– Zadovoljstvo je biti ovdje, vidjeti raznovrsnost ponude i kvalitet sira. Pljevaljski sir je bezbjedan i svako ga može bez bojazni konzumirati – kazao je Đaković, dodajući da su pljevaljski stočari adaptirali svoje proizvode i rade posao na najbolji mogući način.
Prenoseći pozdrave ministra poljoprivrede Vladimira Jokovića, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Andrija Delić je kazao da na ovaj način odaje priznanje generacijama pljevaljskih stočara i proizvođača sira.
– Iako su Pljevlja bogata i ostalim poljoprivrednim proizvodima, sir je simbol grada svjetski priznat. Naša dužnost je da zaštitimo ovaj dragulj iz Pljevalja koji je nastao iz nasljeđa i vjekovima se prenosi sa generacije na generaciju. Želio bih da se ova manifestacija proširi i na ostali dio Crne Gore – kazao je Delić, dodajući da će ministarstvo uvijek podržavati ovakve manifestacije, brinući o svim djelovima Crne Gore kako bi se poljoprivreda ravnomjerno razvijala.
Коментари (0)
Оставите свој коментар