Sa okruglog stola / - M.N.
05/11/2024 u 07:11 h
Milovan NovovićMilovan Novović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Na okruglom stolu u Bijelom Polju ukazano da se stare navike moraju mijenjati: Smanjenjem upotrebe plastike očuvati prirodu

Okrugli sto "Implementacija novog Zakona o upravljanju otpadom" održan je juče u sali Skupštine opštine Bijelo Polje, sa ciljem zaštite životne sredine i smanjenja upotrebe plastike.

Prisutni, kojih je bilo u malom broju u odnosu na važnu temu o kojoj se razgovaralo, imali su priliku da čuju obrazloženja u vezi sa primjenom odredbi Zakona o upravljanju otpadom, ali i da otklone sve nedoumice koje se tiču zabrane upotrebe plastike.

Šefica Odsjeka za upravljanje otpadom u Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Jasmina Janković Mišnić kazala je da je zakon dao akcenat na cirkularnoj ekonomiji, primarnoj selekciji i sistemu proširene odgovornosti.

– Član 64 pored zabrane kesa od plastike zabranjuje i upotrebu proizvoda od okso- razgradive plastike, pribora za jelo i posuda za hranu izrađenih od ekspandiranog polistirena, posude za napitke i štapići za uši. Ovi proizvodi ne smiju da se nađu na tržištu. Zabranjene su i plastične kese debljine zida od 15 do 50 mikrona. Odredbe koje se tiču proširene odgovornosti još nijesu stupile na snagu, ali očekujemo da se u januaru taj sistem proširene odgovornosti pokrene za električne i elektronske proizvode, kako je i predviđeno zakonom, dok za ostale proizvode bude u primjeni do 36 mjeseci od dana stupanja na snagu Zakona o upravljanju otpadom – istakla je Janković Mišnić i napomenula da se sada koriste kese preko 50 mikrona, i tanke kese za pakovanje namirnica koje nemaju svoju primarnu ambalažu.

U praksi nema pomaka

Danijela Lazarević je saopštila da se u praksi ne dešava, makar kad je u pitanju Bijelo Polje, da se u većoj mjeri koriste cegeri umjesto plastičnih kesa.

– Stvar je navika koje se nasleđuju tako da za sve treba vremana. Izbor je na nama građanima – kazala je ona i dodala da smo svjedoci stvaranja divljih deponija i da je "najvidljivija opasnost od plastičnih kesa kada se smanji vodostaj bjelopoljskih rijeka jer je nevjerovatno koliko ih ima".

– Treba svi da se uključimo u zaštitu životne sredine. Gdje su te nevladine organizacije i ekološka društva da reaguju na ovo ružno stanje – naglasio je Began Čoković.

– Znamo da će te kese biti skuplje, i da građani neće pristati da ih plaćaju, tako da će preći na cegere, što je svakako bio naš cilj. U saradnji sa inespekcijama istrajaćemo na ovome – kazala je Janković Mišnić.

Pomoćnik sekretara opštinskog Sekretarijata za stambeno-komunalne poslove i saobraćaj Semir Sijarić kazao je da svi zajedno, od lokalne uprave do nadležnih ministarstava i države, treba da rade na podizanju ekološke svijesti.

– Važno je da građani prihavataju ove novine i da ubuduće zajednički doprinesemo zdravijoj životnoj sredini i razvoju ekologije – kazao je Sijarić.

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
28. mart 2025 10:20