
Odgovora nema ni do današnjih dana iako je iz Uprave za inspekcijske poslove, tokom prošle godine saopšteno da na pet lokacija blizu fabrika koje datiraju iz vremena SFRJ, uključujući i one u Beranama, ima ukupno 110 tona zastarjelih hemikalija koje predstavljaju rizik od zagađenja i da ih je potrebno zbrinuti na adekvatan način. Mještani okolnih naselja potvrđuju da ništa ne znaju da li je ovaj problem riješen bez obzira što je u prošlogodišnjem izvještaju o radu Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera navedeno da su zbog lošeg stanja u fabrikama koje su prošle kroz brojne vlasničke transformacije i poslovne krize, u njima pohranjene zastarele hemikalije kojima je istekao rok trajanja i koje predstavljaju rizik od zagađenja.
– Ne znamo tačno šta se krije u krugu bivših fabrika. Međutim, svakodnevno slušamo da tamo ima svašta, pa i zaostalih otrovnih materijala. U slučaju da se ti materijali zapale, došlo bi do uništavanja okolnih naselja. To kod nas stvara opravdani strah. Zato molimo da se čitav ovaj slučaj ispita, kako bi mogli normalnije da živimo. Nadležni moraju da shvate da je ovo ozbiljna stvar. Ako je zvanično potvrđeno da nedaleko od naših kuća postoje zaostale opasne hemikalije onda ih treba što prije ukloniti – kazao je predsjednik Mjesne zajednice Beranselo Slobodan Lončar.
I iz Agencije za zaštitu životne sredine nedavno su potvrdili da u bivšoj Fabrici celuloze i papira u Beranama postoji određena količina opasnih hemikalija, što su vlasnici ove fabrike ranije demantovali.
– Raspolažemo informacijom da se određena količina hemikalija nalazi u bivšoj fabrici celuloze i papira u Beranama – istakli su iz Agencije za zaštitu životne sredine.
Biši tehnolozi koji su radili u fabrikama na sjeveru navode da bi trebalo provjeriti da li i ostale napuštene –Osim bivše fabrike papira i fabrike kože u Beranama, trebalo bi provjeriti da li zaostale hemije i u kojim količinama ima u magacinima Šperane i drugim pogonima koji se nalaze u neposrednoj blizini. Oko bivših fabrika cirkuliše veliki broj ljudi što znači da ovo nije bezazlna stvar – naveo je jedan od nekadašnjih tehnologa.