Završna konferencija SOS telefona u Nikšiću / foto: Željko Šapurić, Dan
12/12/2024 u 14:53 h
Željko ŠapurićŽeljko Šapurić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Nikšić: Lokalne zajednice su snažan mehanizam u borbi protiv nasilja u porodici

U organizaciji „SOS“ telefona“ Nikšić, danas je održana završna konferencija projekta „Unapređenje pružanja lokalnih socijalnih usluga za zaustavljanje nasilja u porodici“.

Opšti cilj projekta je: Povećana socijalna inkluzija ranjivih grupa kroz jačanje sistema socijalne zaštite u lokalnim zajednicama i doprinosi povećanju socijalne uključenosti višestruko ranjivih grupu u loklanim zajendicama. Specifični cilj: je osigurati da žene i djeca žrtve porodičnog nasilja imaju pristup razvijenim i kvalitetnim lokalnim socijalnim uslugama u Nikšiću, Plužinama, Šavniku i Danilovgradu i doprinosi uspostavljanju, poboljšanju i održavanje usluga u porodici ili zajednici, koje omogućavaju socijalnu zaštitu, inkluziju i samostalan život ranjivih i ugroženih grupa u Crnoj Gori.

Nataša Međedović Pištalo iz  „SOS telefona za žene i djecu žrtve nasilja“ Nikšić kaže da se radi o konferenciji na kojoj žele da predstave dosadašnje rezultate, koji su realizovani u četiri opštine, Nikšiću, Plužinama, Šavniku i Danilovgradu, gdje su, kako kaže prižili snažan doprinos za razvijanje lokalnog sistema zaštite.

„Nikšić je lokalna zajednica koja je već odavno dokazala da ima dobro razvijen multidisciplinarni odgovor na porodično nasilje i da kroz kordinisani odgovor na nasilje u porodici mogu da se vide i dobri rezultati. Ostale tri lokalne zajednice su napravile jedinstvene i specifične rezultate. U Plužinama smo radili u tijesnoj saradnji sa Opštinom, uspostavljanjem uslova za formiranje prve ženske NVO. Danilovgrad je bio prilika da se produbi saradnja između NVO sektora i institucija, kao što je policija i Centar za socijalni rad, kako bi se napravila osnova za neka buduća zajednička djelovanja u slučaju porodičnog nasilja. Šavnik je specifična opština zato što ina veliki broj udaljenih sela, tako da su žene u tim selima najčešće van domašaja osnovnih socijalnih servisa podrške. Naša fleksibilnost i mobilnost je uslov da se dopre do tih žena i da im se pruži pomoć i podrška. Lokalne zajednice su snažan mehanizam u borbi protiv nasilja u porodici“, rekla je Međedović Pištalo, dodavši da stagnira nasilje u porodici i da statistke vrlo često ne odražavaju pravu sliku stanja. Vjerovatno da je sistem postao djelotvorniji tako da su žrtve nasilja ohrabrenije i spremnije da potraže pomoć. Sada su i servisi podrške za pružanje pomoći dostupniji. Naš zadatak je da smanjimo jaz između statističe i realne slike, kaže Međedović Pištalo.

image

Završna konferencija SOS telefona u Nikšiću

foto: Željko Šapurić, Dan

Daria Marjanović iz Ministarstva socijalnog staranja brige o porodici i demografiji kaže da ovaj projekat  predstavlja važan korak ka izgradnji inkluzivnijeg društva. Projekat je dio Poziva za dodjelu bespovratnih sredstava (grant šeme) „Podrška zapošljavanju, socijalnoj inkluziji i socijalnom preduzetništvu“.

„Grant šema je sprovedena u okviru Jednogodišnjeg akcionog programa za Crnu Goru za 2020. godinu „Podrška pametnom i inkluzivnom rastu – zapošljavanje i socijalna politika“. Sa ukupnom vrijednošću od 7,7 miliona eura, ovaj program je značajna donacija Evropske unije Crnoj Gori kroz Instrument za pretpristupnu podršku (IPA II). U znak posvećenosti zajedničkim ciljevima, Vlada Crne Gore obezbedila je 15% ukupnih sredstava programa. Njegov cilj je da doprinese pametnom i inkluzivnom ekonomskom rastu i unaprijedi socijalnu inkluziju najranjivijih kategorija društva, uz poseban fokus na ravnopravnost polova. Svaka aktivnost u okviru ovog programa pažljivo je osmišljena i realizovana kroz projekte uz blisku saradnju Ministarstva socijalnog staranja sa Ministarstvom rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga“, rekla je Marjanović, dodavši da je aktivnosti ovog projekta nijesu samo odraz naše posvećenosti unaprijeđenju lokalnih socijalnih usluga, već i priprema crnogorske administracije za korišćenje Evropskog socijalnog fonda po ulasku u Evropsku uniju. Ispunjenjem obaveza iz Pregovaračkog poglavlja 19, jačamo administrativne kapacitete za buduće korišćenje ovog značajnog fonda, istakla je Marjanović.

Vuković: Nikšić će biti sigurna kuća za sve

Ciljevi projeta su usaglašeni sa obavezama koje je Crna Gora, u skladu sa Istanbulskom konvnecijom, preuzela, a odnose se na zaštitu žena žrtava nasilja i nasilja u porodici. Naime država je obavezna da preduzme mjere i radnje koje će osigurati da specijalizovane usluge pomoći i podrške: SOS linije, skloništa/sigurne kuće, kratkoročno i dugoročno psihološko savjetovanje, pravno savetovanje, zastupanje i terenske aktivnosti (tzv. out-reach, u cilju dolaženja do posebno marginalizovanih grupa), centri za žrtve seksualnog nasilja, podrška i zaštita za djecu žrtve nasilja budu dostupne za sve žene i djecu. Projekat odgovara na specifične potrebe posebno ranjivih grupa (žene iz ruralnih područja i geografski udaljenih područja) i čini dostupnim usluge pomoći i podrške za žrtve nasilja ženama i djeci iz ovih područja.

Na konferenciji su učestvovali: Jovana Delibašić, Slavica Delibašić, Draga Perišić, Nada Koprivica, Milica Obradović, Žana Nikolić, Fana Delija, Jovana Hajduković, Biljana Zeković, Nikola Cicmil, Mirjana Vuksanović i Ana Milović.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
17. decembar 2024 16:45