
Prema riječima Anđele Miličić, cilj festivala je da kroz praktične situacije i primjere, prikažu na koji se način osobe sa invaliditetom susreću sa različitim preprekama u svakodnevnom životu i da se podigne stepen informisanja javnosti o poštovanju ljudskih prava.
– U predstavi, kroz različite situacije, vidimo kako sve to utiče na osobe sa invaliditetom: kada se susreću sa različitim preprekama, kada ne mogu da zasnuju radni odnos, jer se u društvu smatra da im se posao daje kao nagrada, a ne kao mogućnost da samostalno žive. S druge strane, kroz porodične, partnerske odnose, društvo ne očekuje da se mi ostvarimo kao roditelji i sl. Kroz ovu predstavu želimo da pokažemo kako OSI mogu da budu aktivne i doprinesu društvenoj zajednici – istakla je Miličić dodajući da je položaj OSI poslednjih godina unaprijeđen, ali nedovoljno jer i dalje postoje fizičke barijere koje im onemogućavaju dostupnost pojedinih ustanova.
– To je najbolje prikazano kroz niz fotografija na kojima se vide barijere sa kojima se susrećemo kada želimo da odemo u prodavnicu, neku ustanovu i sl. Iako od 2008. postoji zakonska obaveza da javni objekti imaju pristupne prilaze prilagođene OSI, oni i dalje ne postoje, što govori da se u Crnoj Gori ne poštuju zakoni. Ipak, nadamo se da će u narednom periodu biti bolje. Neke inicijative važne za nas i našu samostalnost zavise od finansijskih sredstava zajednica. Mi ne idemo naprijed, nego unazad – naglasila je Miličić.
Pokrovitelj Festivala je Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava, a realizuje se u saradnji sa Organizacijom slijepih za Bar i Ulcinj i Kulturnim centrom "Homer".
Коментари (0)
Оставите свој коментар