Učesnici interaktivne radionice / Milovan Novović
04/01/2025 u 08:57 h
Milovan NovovićMilovan Novović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Obrazovanje Roma ključni alat za rušenje predrasuda

Pred kraj prošle godine u Bijelom Polju održana je interaktivna radionica čiji je cilj neposredna edukacija Roma u pogledu ostvarivanja njihovih prava u domenu socijalne i zdravstvene zaštite, obrazovanja i zapošljavanja.

Radionica je održana u okviru projekta pod nazivom "Podrškom za punu inkluziju romske populacije" koji realizuje nevladina organizacija (NVO) Novi poredak u partnerstvu sa NVO Korak promjene. Na radionici je, kako ističe jedan od predavača profesorica Bojana Brajić, naglašeno da uloga obrazovanja predstavlja ključni alat za rušenje predrasuda, sticanje znanja i stvaranje boljih prilika za budućnost romske poplacije. Govorili se i o pravima Roma i ukazano na postojeće mehanizme implementacije prava i savladavanja prepreka u njihovoj realizaciji.

– Potreban je progresivan napredak, posebno u osiguravanju prava da romske zajednice u potpunosti uživaju svoja građanska, socijalna, kulturna i ekonomska prava. Inkluzija kojoj se teži odražava društvo jednakih šansi, solidarnosti i međusobnog poštovanja – kazala je Brajić.

Učesnici su analizirali napredak postignut u različitim oblastima integracije Roma, mogućnosti reformi u raznim oblastima sa ciljem poboljšanja socio-ekonomskih uslova njihovog života.

Paketi hrane, higijenskih sredstava, školskih torbi i pribora

U cilju podrške romskoj populaciji podijeljeni su paketi hrane, higijenskih sredstava, školskih torbi i pribora za školski rad. U okviru projekta je već podijeljena i računarska oprema, lap-topovi i tableti kojima je pružena podrška pripadnicima romske populacije koji su aktivno i profesionalno integrisani u institucije sistema ili se školuju u obrazovnim institucijama Crne Gore.

U nastavku projekta predviđen je niz informativno - edukativnih radionica na kojima će se srednjoškolci upoznati sa problemskim pitanjima sa kojima se susreću Romi u svakodnevnom živtu.

Govorilo se i o mogućnostima osnovnih materijalnih davanja iz dječije zaštite, ostvarivanja prava na naknadu za novorođeno dijete kao i dodatka za djecu. Dotaknuta je tema vezana za troškove ishrane u predškolskim ustanovama, kao i naknada za zarade za rad sa polovinom radnog vremena.

Beriša: Romi žive u getu, u školi su me pogrdno nazivali Cigankom

– Istaknuto je da je pomoć za obrazovanje i vaspitanje djece sa posebnim obrazovnim potrebama dostupna, a u procesu redovnog obrazovno vaspitnog procesa djeca romske populacije uživaju isti status kao ostala djeca – kazao je Radivoje Bogavac, koordinator projekta.

On ističe da ovakve aktivnosti daju pozitivan impuls u procesu društvene inkluzije romske populacije i stimulišu institucije sistema u pravcu povećanih napora za integraciju Roma u društvene i institucionalne tokove. –Društvene strategije i akcije države moraju biti orjentisane prema sistemskoj podršci Romima kako bi i oni sami izgradili povjerenje u institucije sistema i prihvatili opšte društvene obrasce što je bitan aspekt u izgradnji demokratskog, multikulturalnog i građanskog društva – naglasio je Bogavac.

Projekat "Podrškom za punu inkluziju romske populacije" traje sedam mjeseci i podržan je od strane Ministarstva za ljudska i manjinska prava Crne Gore.
 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
04. januar 2025 08:57