Sa radionice / privatna arhiva
24/10/2024 u 07:41 h
Milovan NovovićMilovan Novović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Održana radionica za lica sa invaliditetom: Uspješna komunikacija prevencija usamljenosti

U prostorijama Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, u uobičajeno, prijatnoj atmosferi, koju je upotpunila psiholog Antonija Zejak viješću da je na Filozofskom fakultetu u Nikšiću odbranila magistarski rad iz oblasti psihologije, održana je još jedna od psiholoških radionica.

To je za "Dan" saopštio Mirsad Dlakić, sekretar Organizacije slijepih Opština Bijelo Polje i Mojkovac.

Radionicu na temu Usamljenost kao negativna emocija uredila je i vodila upravo Antonija Zejak, masters psiholog, u okviru projekta Opštinskog udruženja multiple skleroze Bijelo Polje, a u partnerskoj saradnji sa Organizacijom slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, "Lica sa invaliditetom imaju pravo na zdravlje", koji je finansijski podržan od strane Ministarstva zdravlja.

Organizacija slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac obezbijedila podršku za četiri lica sa oštećenjem vida

Zejak je naglasila je da su tokom radionice razmjenjivali iskustva o stanju sa kojim se svaki pojedinac u svakom periodu života susreće i bori.

– Usamljenost predstavlja negativnu emociju, ali se u savremenom svijetu psihologije definiše kao specifično psihološko stanje propraćeno osjećanjima praznine, izolovanosti, neželjenosti. Lica koja se bore sa hroničnim zdravstvenim problemima, imaju različite vrste invaliditeta, posebno su osjetljiva u pogledu hroničnog stanja usamljenosti zbog svog zdravstvenog statusa. Ukoliko usamljenost pređe u hronično stanje može uzrokovati razna oštećenja mentalnog statusa pojedinca i dovesti do niskog samopoštovanja, osjećaja neadekvatnosti, insomnije, socijalne anksioznosti, depresije, kardiovaskularnih problema, što dodatno komplikuje sveukupno zdravstveno stanje ove populacije – pojasnila je Zejak.

Organizacija slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac: Pet personalnih asistenata pomaže osobama sa oštećenjem vida

Prema njenim riječima, uzorci usamljenosti su različiti, počevši od promjene mjesta stanovanja, promjene mjesta zaposlenja, unutarporodičnih problema, do pogoršanja opšteg zdravstvenog stanja.

– Neki od načina borbe protiv ovog stanja, kada je ono hronično, svakako jeste izgradnja adekvatne psihosocijalne mreže podrške, gdje je važno fokusirati se na stvaranje kvalitetnih interpersonalnih odnosa. Važno je adekvatno detektovati negativna emocionalna stanja koja dovode do stanja usamljenosti i raditi na njima. Takođe, izdvaja se članstvo u grupama, razgovor sa osobama u koje imamo povjerenja. Sve ovo pozitivno utiče ne samo na smanjenje rizika od hroničnog stanja usamljenosti već ima pozitivne efekte na opšti mentalni status osobe – kazala je Zejak.

Nakon uspješnog oficijelnog dijela radionice, upriličeno je druženje uz slatku zanimaciju i osvježavajuće piće, koje je takođe priredila saradnica dva udruženja Antonija Zejak, masters psiholog.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
04. april 2025 10:28