Ova Agencija, kako je saopšteno, imaće ključnu ulogu u sprovođenju zakonskih obaveza koje proističu iz Zakona o zaštiti prirode, kao i u unaprjeđenju održivog upravljanja zaštićenim područjima na teritoriji ove opštine.
U saopštenju za medije navodi se da će značajan doprinos funkcionisanju Agencije pružiti organizacije Eko-tim i The Nature Conservancy, koje će osim pružanja stručne pomoći u budućem radu, donirati i finansijska sredstva kako bi pokrili veći dio troškova u prvoj godini rada ovog upravljačkog tijela.
- Zaštita Đaloviće klisure ranije ove godine bila je prvi korak u našim naporima da očuvamo prirodne resurse Bijelog Polja. Danas smo napravili sljedeći veliki korak osnivanjem Agencije za upravljanje prirodnim dobrima, koja će omogućiti efikasno i održivo upravljanje svim zaštićenim područjima u našoj opštini. Ujedno, osnivanje upravljača zaštićenim područjima bila je i zakonska obaveza koja proizilazi iz Zakona o zaštiti prirode, a koju smo uspješno izvršili. Naš cilj je da Bijelo Polje postane prepoznatljivo kao grad koji ne samo da čuva, već i na pravi način vrednuje svoja prirodna bogatstva. Priroda je naš najvredniji resurs i upravo kroz njen održiv razvoj vidimo priliku za unaprjeđenje kvaliteta života svih naših sugrađana. Održivi turizam koji poštuje načela zaštite prirode može postati snažan pokretač lokalne ekonomije, kreirati nova radna mjesta i pružiti šansu mladima da ostanu i razvijaju se u svojoj zajednici - istakao je Petar Smolović, predsjednik Opštine Bijelo Polje.
Upravljanje zaštićenim područjima u Crnoj Gori već godinama se suočava s brojnim izazovima, od nedostatka upravljačkih tijela i planova upravljanja, preko ograničenih finansijskih sredstava, do nedostatka stručnog kadra i neadekvatne opreme.
- Ovi problemi značajno otežavaju sprovođenje efikasnih mjera zaštite prirodnih dobara zbog čega nažalost imamo veliki broj područja koja su zaštićena samo na papiru. Osnivanje Agencije za upravljanje prirodnim dobrima od strane Opštine Bijelo Polje predstavlja zaista veliki korak naprijed u adresiranju ovih problema. Ova Agencija će omogućiti sistematičnije upravljanje i zaštitu Đaloviće klisure i drugih zaštićenih područja na teritoriji opštine - naveo je Milija Čabarkapa, izvršni direktor nevladine organizacije Eko-tim.
Đalovića klisura prepoznata je i regionalno zbog svojih prirodnih ljepota te je rad na njezinoj zaštiti dio regionalne inicijative „Zajedno za rijeke“ koju je pokrenula organizacija The Nature Conservancy u saradnji sa organizacijama iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Srbije.
- Đalovića klisura, odnosno gornji tok rijeke Bistrice, je simbol prirodne ljepote, ne samo Crne Gore već i cijelog Balkana. Stoga je posebno bitno da se tim područjem, kao i mnogim drugim zaštićenim područjima u Crnoj Gori upravlja na adekvatan i održiv način. Veliko iskustvo i znanje koje naša organizacija ima u upravljanju zaštićenim područjima sigurno će doprinijeti cijelom procesu, Zadovoljstvo nam je što možemo direktno podržati rad Agencije kako bi postala model za uspješno upravljanje prirodnim dobrima i primjer zemljima regiona - naglasio je Igor Vejnović, programski direktor za jugoistočnu Evropu organizacije The Nature Conservancy.