Ostaci nekadašnje upravne zgrade ciglane u Beranama / foto: Darko Jovović, Dan
27/12/2024 u 10:41 h
Darko JovovićDarko Jovović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Otvaranje nove ciglane u Beranama 16 godina u obećanjima

U dugoročnim strateškim planovima i dokumentima nalazišta opekarske gline knjiže se kao značajan razvojni potencijal opštine Berane.

Poznati i istraženi lokaliteti opekarskih glina odgovarajućeg kvaliteta za proizvodnju opekarskih proizvoda nalaze se u Budimlji, Jasikovacu i Polici i to na površini od 30 hektara sa procijenjenim rezervama od preko šest miliona metara kubnih. Zna se da je u Beranama još prije Drugog svjetskog rata postojalo postrojenje za proizvodnju opeke.Poznato je da je beranska ciglana, koristeći nalazišta gline, radila sve do 2008. godine kada je, nakon privatizacije od strane preduzeća Katel, srušena do temelja. I pored navdenog i mnoštva obećanja sa najvišeg državnog nivoa ništa nije urađeno da se u gradu na Limu, uz podizanje novih postrojenja, oživi opekarska proizvodnja.To se nije desilo iako je vlasnik Katela Petar Đurišić, rušeći staru fabriku, obećao da će na njenom mjestu ubrzo podići nove moderne pogone i da će kroz ulaganje milionskih sredstava, osavremeniti proizvodnju, obezbijediti rentabilnost poslovanja i zaposliti dodatnu radnu snagu. Umjesto svega obećanog fabrička imovina se 17 puta našla na prodaji, da bi na poslednjoj licitaciji bila nuđena za 11 puta manju cijenu od one koja je utvrđena prilikom prvog nadmetanja. Poslije svega Ciglanu je, prije deset godine, za 145.000 eura, kupio Beranac Nikola Obradović, koji nije preduzimao nikakve aktivnosti za pokretanje proizvodnje na mjestu nekadašnje fabrike.

Bivši radnici ciglane tvrde da za svo proteklo vrijeme država nije pokazala obiljnost kada je u pitanju iskorišćavanje nalazišta opekarske gline u Beranama.

– I uoči nedavno održanih lokalnih izbora sa najvišeg državnog nivoa moglo se čuti da će Berane dobiti novu ciglanu. Tu jalovu priču slušamo više od 16 godina, čime država pokazuje elementranu neozbiljnost po ovom pitanju. Mi zvaničnicima poručujemo da će investori rado doći u Berane, i to konkretno oni koje zanima opekarska proizvodnja, samo ako im država, umjesto prazne priče, napravi pogodan ambijent za to, onako kako su to uradile neke države u okruženju. Ako to izostane nalazišta opekarske gline će i dalje mirovati – kaže za "Dan" Vesko Radičević, nekadašnji predsjednik radničkog sindikata.

Ciglana bi bila značajna za cijelu Crnu Goru

I u strateškim dokumentima piše da bi izgradnja ciglane u Beranama bila od velikog značaja za čitavu Crnu Goru

- Opekarske gline su značajna sirovina sa razvojnog aspekta, posebno ako se ima u vidu stalan porast potražnje i potrošnje opekarskih proizvoda u Crnoj Gori. Samo na nalazištu Jasikovac rezerve opekarske gline su 1,3, a perspektivne 2,1 miliona tona. Izgradnja fabrike za pokrivni crijep bila bi dovoljna za domaće potrebe. U Crnoj Gori ne postoji ni jedna ciglana, a moguće je aktiviranjem ponuditi širok asortiman proizvoda: keramički blokovi, monta cigle, fert gredice, izolacioni blokovi, puna i giter cigla i tome slično – navodi se u Vladinoj straregiji koja se tiče iskorišćavanja ruda i mineralnih sirovina.

Iz Opštine Berane naglašavaju da će podržati svaku zdravu ideju da se iskoriste nalazišta gline i gradi nova ciglana. Međutim, kako su naveli, sprovođenje takvih ideja nije u njihovoj nadležnosti.

Beranska Ciglana srušena, nalazišta opeke neiskorišćena

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
01. januar 2025 15:08