Jedan od tankova / K.M.
18/01/2024 u 07:23 h
Ksenija MatovićKsenija Matović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Počeli radovi na postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda u Herceg Novom: Prvo dezinfekcija tankova, pa rekonstrukcija

Zarić je najavio i da će Društvo za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture predati tužbu protiv turske kompanije Ćeltikćoglu, njemačke nadzorne Dalem, kao i svih koji su učestvovali u projektima izgradnje kolektora i postrojenja za preradu otpadnih voda

U susret najavljenoj rekonstrukciji, prvi put od puštanja u rad nezavršenog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda 2016. godine u Nemiloj, obavljena je dezinfekcija tankova.

– Ovo je prva dezinfekcija otkad je postrojenje pušteno u rad. Na dnu tanka uvijek je ostajalo oko 40 cm vode koja se nikada nije ispuštala, pa se tokom godina nataložio mulj koji je postao plodno tle za "loše" bakterije koje su uništavale one "dobre", prečišćavajuće, pa je zato nastajala emisija neugodnih mirisa – kazao je direktor Društva za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture Milan Zarić. Pored toga, kako je naglasio, mulj se nije odlagao na propisan način, zbog čega su se za pomoć obratili specijalizovanoj firmi iz Beograda, koju su i angažovali.

Budući da je idejni projekat za rekonstrukciju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda završen, očekuje da će do kraja januara biti raspisan tender za izvođača radova na rekonstrukciji postrojenja, a investiciona vrijednost posla iznosi dva miliona eura.

Do ljeta otpadne vode moraju biti riješene

Predsjednik Opštine Stevan Katić je među problemima koji se hitno moraju rješavati u ovoj godini naveo funkcionisanje Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

– Ovaj problem će biti riješen do ljeta. Projekat je urađen, slijedi tenderska procedura izbora izvođača za završetak radova na postrojenju. Mnogo problema smo imali po ovom pitanju, posebno tokom prošlogodišnje turističke sezone i vjerujem da ćemo to sada efikasno riješiti jer ovakve situacije ne smiju da se dešavaju – podvukao je Katić.

Izgradnja dva kapitala infrastrukturna projekta u Herceg Novom, kolektora i postrojenja za preradu otpadnih voda, počela je još 2012. godine i trebalo je da bude okončana za dvije godine, a nije nikada, pa nije bilo ni tehničkog prijema. Prvobitna cijena projekata je iznosila 28 miliona eura, no uz sudske presude na štetu Opštine, poravnanja sa Ćeltikčogluom, bezbroj radova na sanacijima havarija, te novim ulaganjima cifra prelazi i 40 miliona eura.
 

Zarić je najavio i da će Društvo za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture do kraja januara predati tužbu protiv turske kompanije Ćeltikćoglu, njemačke nadzorne Dalem, kao i svih koji su učestvovali u projektima izgradnje kolektora i postrojenja za preradu otpadnih voda.

– Tužbom će biti obuhvaćeni svi inženjeri koji su ovjeravali i vršili provjeru na projektima. Već sam podnosio prijavu prije četiri godine, ali ništa se nije desilo. Obratićemo se MANS-u, medijima, a očekujemo i reakciju od nove Vlade. Ne bi trebalo više da bude prepreka i da neko bude zaštićen. Vrijeme je da se ta Pandorina kutija otvori i da se izvođači i oni koji su potpisivali dokumente privedu pravdi zbog višemilionske štete nanijete gradu – poručio je Zarić.

Kultivacija korisnih bakterija

Po preporuci prof. dr Ilije Brčevskog, koji je na čelu ove firme, uvezli smo vodonik peroksid, koji smo sipali u ostatak tankova. Nakon ovog postupka, tankove smo na propisan način napunili vodom, koja će kada se dostigne nivo kvaliteta, podvodnim ispustom, prečišćena oticati u more – objasnio je Zarić. Sa istom firmom planiraju kultivaciju "dobrih" bakterija koje će čuvati u posebnim tankovima.

– Takođe ćemo uložiti i u laboratoriju. Svakog dana ćemo obavljati mjerenja, pa i ukoliko dođe do umanjenja broja "dobrih" bakterija koje prečišćavaju otpadne vode, uvijek ih možemo nadodati i tako održavati ravnotežu – istakao je Zarić.

U Društvu nijesu zaboravili ni na kolektor, koji sa postrojenjem čini jedinstveni sistem, a sa kojim se bore od 2016. godine, jer stalno puca, pa fekalije završavaju na javnim površinama i u moru.

– Očekujem da se u narednih mjesec dana obavi snimanje kolektora i na osnovu tog snimka trebalo bi da od njemačke kompanije dobijemo Studiju izvodljivosti i znaćemo tada šta je neophodno i koliko će to da košta, kako bi kolektor mogao da bude tehnički primljen – obećao je Zarić.

Planom i programom Društva za izgradnju kanalizacione i vodovodne infrastrukture predviđeno je oko dva miliona eura za sanaciju kolektora.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
29. mart 2025 19:34