
Zagrad je nekad brojao preko 300 stanovnika. Škola u ovom mjestu je svojevremno imala i do 70 đaka. Danas je slika sasvim drugačija, jer je selo spalo na mali broj žitelja, a škola je zatvorena još devedesetih godina prošlog vijeka. To samo po sebi govori dokle smo došli. Tome se nije čuditi jer je narod morao da se seli s obzirom na to da se suočavao sa brojnim infrastrukturnim problemima. Zato bi nadležni morali da shvate da je krajnje vrijeme da se Zagradu posveti veća pažnja, ukoliko ne žele da ovi krajevi ostanu pusti. Potrebno je prije svega, da se izvrši popravka i asfaltiranje puteva pa onda sve ostalo.Iz Zagrada potiče dosta uspješnih ljudi koji su napravili nove kuće i vikendice i koji povremeno dolaze da obiđu vjekovna ognjišta – navodi Slavoljub Garo Tomović, predsjednik Mjesne zjednice Bubanje, podsjećajući da je selo Zagrad udaljnjeno od Berna na oko tridesetak kilometara.
Sličnu konstataciji izrekao je i mještanim Rujišta Radonja Korać, navodeći da broj stanovnika u ovom selu opada iz godine u godinu.
– Među brojnim mjestima na sjeveru Crne Gore koja su poslednjih decenija, zbog niza otežavajućih okolnosti i neriješenih infrastrukturnih problema, bilježila drastičan odliv stanovništva ubraja se i selo Rujišta, udaljeno od Berana na oko dvadesetak kilometara. Ovo selo, koje se prostire na preko hiljadu metara nadmorske visine, nekad je brojalo 35 domaćinstav, a ove zime bilo je otvoreno svega šest kuća. Četiri decenije od Štitara do Rujišta vodio je makadamski put koji se slabo održavao naročito u zimskom periodu. To je jedan od uzročnika što se narod masovno selio. Prije nekoliko godina taj put je asfaltiran, ali sve je to pomalo došlo kasno zato imamo ovakvo zabrinjavajuću demografsku sliku. To je zaista velika šteta kade se zna da je ovo bilo mjesto uzornih stočatra i domaćina ističe Korać, dodajući da je u Rujištu usled nedostatka đaka zatvorena i škola.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar