вјетроелектране на Крнову / фото: Милован Нововић
11/01/2022 u 19:40 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Повлашћеним произвођачима грађани дали 19 милиона

Власници мини-хидроелектрана и вјетроелектрана лани су приходовали 40,6 милиона еура за 11 мјесеци.

Повлашћени произвођачи електричне енергије лани су за 11 мјесеци приходовали 40,6 милиона еура по основу продате електричне енергије. Од тога су по основу подстицаја, односно субвенција, од грађана и привреде добили чак 19,1 милион еура, док је остатак од 21,5 милиона представљао тржишну цијену произведене електричне енергије. То показују подаци Црногорског оператора тржишта електричне енергије (ЦОТЕЕ), који су достављени "Дану".

Повлашћени произвођачи, којих има 26, а који газдују са 39 електро-енергетских објеката, од 2014. године добијају подстицаје од грађана и привреде преко рачуна за струју – ставке ОИЕ1 и ОИЕ2. Чим стекну повлашћени статус, имају загарантован откуп сваког произведеног киловат-сата електричне енергије, по подстицајној цијени. Тако је на тржишту произведена електрична енергија за 11 мјесеци прошле године вриједјела 21,5 милиона, а повлашћени произвођачи су добили још 19,1 милион еура по основу подстицаја. Сваки повлашћени произвођач добија подстицаје 12 година. Подстицаје ОИЕ1 од половине 2019. године плаћа држава из буџета, док ОИЕ2 плаћају грађани и привреда.

image

Блажо Ђукановић

фото: NIKOLA SAVELJIC

Највише новца лани су добили власници вјетроелектране (ВЕ) Крново, фирме Акуо енерџи из Француске и Масдар енерџи из Уједињених Арапских Емирата, 15,92 милиона еура. Од тога су по основу подстицаја добили 7,8 милиона еура. Са ВЕ Крново газдују преко фирми Крново грин енерџи и Крново ХолдКо.

Власници Можуре, пројекта који је под лупом Еуропола и који је пратило низ контроверзи, приходовали су лани 11 милиона еура, од чега су 5,22 милиона по основу подстицаја. Према ЦРПС-у, власници Можура винд парка, фирме која газдује са вјетропарком у општини Бар су фирме Енемалта и Malta Montenegro wind power ЈV limited.

Сину и куму 680 хиљада подстицаја

Фирма ББ хидро, чији је сувласник Блажо Ђукановић, приходовала је од мХЕ Липовска Бистрица 290,9 хиљада еура, од чега од подстицаја 150 хиљада еура. Ђукановић је син предсједника државе Мила Ђукановића.

Фирма Синерџи, у којој је један од власника Вук Рајковић, кум Мила Ђуканвоића, лани је за произведену енергију из мХЕ Врело приходовала скоро 250 хиљада, од чега по основу подстицаја 133 хиљаде еура. Синерџи је готово стопостотни власник фирме Хидро Бистрица која газдује са мХЕ Бистрица–Мајсторовина и којој су лани исплаћене 971,4 хиљаде по основу произведене електричне енергије. Од тога се 400 хиљада односи на подстицаје.

Дакле, Ђукановићевом сину и куму је по основу подстицаја исплаћено 680 хиљада еура.

Од власника мини хидроелектрана највише су приходовали власници Хидроенергије Монтенегро, која газдује са осам мини хидроелектрана. Та фирма је лани приходовала по основу продаје произведне електричне енергије у осам мХЕ четири милиона еура, од чега се на подстицаје односи 1,77 милиона еура. Власник 60 одсто капитала те фирме је Ранко Радовић, док је 40 одсто у власништву фирме Хемера, којом газдује Олег Обрадовић. Радовић је 60 одсто капитала Хидроенергије прије неколико година преузео од Александра Мијајловића и Ранка Убовића.

Фирма Кронор, чији је већински власник фирма Кролинг Жељка Мишковића, а мањински Монт хидро којим газдује шура бившег премијера Игора Лукшића, лани је по основу производње струје из двије мХЕ приходовала скоро 1,75 милиона еура, од чега по основу подстицаја мало преко 700 хиљада.

Фирма мХЕ Врбница, која газдује именом мини хидроелектраном, лани је приходовала 1,15 милиона, од чега 356 хиљада по основу подстицаја. Власници ове мХЕ су из Словеније.

Фирма Норд енерџи је за 11 мјесеци лани приходовала 287 хиљада за мХЕ Шеремет, од чега се 151,7 хиљада односило на подстицаје. Већински власник ове мХЕ је Властимир Голубовић, преко фирме Велетекс. Голубовић је до половине прошле године био на челу Привредне коморе.

Фирма Игма енерџи је за мХЕ Брадавец и Пишевска приходовала укупно 650 хиљада, од чега се на подстицаје односи 345 хиљада. Власник Игме енерџи је Игор Машовић, брат дугогодишњег предсједника Општине Андријевица Срђана Машовића. Игма енерџи је власник 29 одсто капитала у фирми Норд енерџи. Та фирма је такође, мањински власник у још неколико фирми које газдују са мХЕ на сјеверу.

МХЕ Мојанска је лани од подстицаја добила близу 800 хиљада еура, а мХЕ Кутска 435 хиљада еура. Машовић у обје ове фирме има око трећину власништва.

Систем подстицаја и загарантованог откупа осмислиле су и увеле претходне владе, позивајући се на искуство Европске уније, која је давно прешла на други модел давања концесија за мХЕ и ВЕ, односно концесију даје понуђачу који тражи најмање новца за пројекат изградње мХЕ или ВЕ. Нова влада није мијењала прописе, али јесте стопирала потписивање неколико уговора о концесији и неколико раскинула, због чега су у току спорови пред Привредним судом.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
20. januar 2025 04:00