
Iz Specijalnog državnog tužilaštva kazali su "Danu" da je u slučaju "Pandora papiri", koji je krajem godine objelodanila Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), izviđaj i dalje u toku, a da više podataka i informacija ne mogu saopštiti radi zaštite interesa pokrenutog postupka.
MANS je u oktobru prošle godine objavio da su predsjednik Crne Gore Milo Đukanović i njegov sin Blažo sklopili 2012. godine navodno tajne ugovore o upravljanju imovinom skrivajući se iza mreže kompanija iz Velike Britanije, Švajcarske, Britanskih Djevičanskih ostrva, Paname i Gibraltara.
Ova NVO je ove podatke iznijela nakon učestvovanja u globalnoj istrazi "Pandora papiri".
– Svim korisnicima koji prenose ili preuzimaju objavljenu informaciju o predmetima u kojima su lica prijavljena, osumnjičena, okrivljena ili optužena za krivična djela, Specijalno državno tužilaštvo ukazuje na pretpostavku nevinosti predviđenu Ustavom Crne Gore i Zakonikom o krivičnom postupku, koja podrazumijeva da se svako smatra nevinim dok se njegova krivica ne utvrdi pravosnažnom odlukom suda – odgovorila je "Danu" specijalni tužilac Sanja Jovićević.
Izvršna direktorka MANS-a Vanja Ćalović Marković kazala je u izjavi za "Dan" da nemaju nijednu informaciju iz tužilaštva, kada je u pitanju slučaj "Pandora", nakon njenog saslušanja i dostavljanja dokumentacije.
– Očekujemo da će novi glavni specijalni tužilac Vladimir Novović izvaditi ovaj slučaj iz ladice i preduzeti konkretne radnje da utvrdi da li su skriveni trastovi u vlasništvu Mila Đukanovića i njegovog sina imali imovinu i koju. Takođe, očekujemo da utvrdi sa kim su poslovale skrivene firme Blaža Đukanovića i iz kojih motiva su im poslovni partneri davali povlastice – istakla je Ćalović Marković.
Ona je podsjetila da se kompletna dokumentacija o poslovanju skrivenih trastova i firmi Đukanovića nalazila u Ženevi i da su tužilaštvu dostavili precizne informacije o njenoj lokaciji.
– Zbog toga, ako tužilaštvo ima volje i spremnosti da se pozabavi tim slučajem, veoma lako će doći do podataka kroz međunarodnu saradnju, a na raspolaganju im je i mogućnost da naprave zajedničke istražne timove sa drugim državama i na efikasan način dođu do podataka. Nadamo se da nakon nedavnih promjena u tužilaštvu, u ovom slučaju neće proteći godine da se zatraže adekvatni podaci kroz međunarodnu saradnju, kao što je to urađeno u slučaju Telekoma, u cilju opstrukcije istrage – navela je Ćalović Marković.
Ona ocjenjuje da će ovaj slučaj biti veliki test za novo rukovodstvo tužilaštva i da će oni nastaviti da insistiraju da bude rasvijetljen do kraja.
Prezentujući rezultate istrage u slučaju "Pandora papiri", iz MANS-a su u oktobru prošle godine kazali da je sin predsjednika Crne Gore iskoristio strukturu da navodno formira i dvije skrivene kompanije sa ćerkama firmama u Londonu i Crnoj Gori.
Globalnu istragu o ofšor finansijskim poslovima pod nazivom "Pandora papiri" vodio je Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ) sa partnerima iz 117 zemalja.
Baza procurjelih podataka sadrži skoro 12 miliona dokumenata iz 14 kompanija za finansijske usluge u zemljama poput Britanskih Djevičanskih ostrva, Paname, Belizea, Kipra, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Singapura i Švajcarske.
Jedna od njih je, kako navodi MANS, ALCOGAL, vodeća advokatska kancelarija u Panami sa predstavništvima na svim poznatijim ofšor destinacijama, uključujući Britanska Djevičanska ostrva, preko kojih su navodno vođeni poslovi porodice Đukanović.
Коментари (2)
Оставите свој коментар