
Predstavnici dvadeset jednog arhitektonskog tima koji su aplicirali na konkurs Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma za idejno arhitektonsko rješenje vrtića i jaslica - centralnog objekta za potrebe JPU „Vukosava Ivanović Mašanović“ u Baru uložili su kolektivnu žalbu na proces žiriranja i zahtjevaju da se ponište konkurs i odluka žirija zbog toga što, kako navode u dokumentu nijesu važila ista pravila za sve učesnike.
U žalbi koja je upućena glavnom državnom arhitekti Mirku Žižiću i resornom ministru autori ukazuju na određene nepravilnosti u procesu žiriranja konkursnih radova i upućuju molbu da se preispitaju kompletan proces žiriranja i konačna odluka. Cilj žalbe, kako navode, ni u kom slučaju nije diskreditacija nagrađenih radova i ne umanjuje trud i vrijeme uloženo za njihovu izradu.
- Iza ove žalbe stoji, prije svega, dobra namjera. Sami proces dobijanja rješenja preko konkursa ima za cilj izbor najboljeg rješenja, a ne postavljanje banalnog procesa u kom se vrlo lako diskvalifikuju dobri radovi kako bi se olakšao sami proces žiriranja- piše u dokumentu.
Autori skreću pažnju na činjenicu da je prilikom prve sjednice žirija eliminisano je više od 50 odsto konkursnih radova, odnosno 24 od 47, i kažu da ovakva odluka predstavlja „presedan u praksi sprovođenja arhitektonskih i urbanističkih konkursa u Crnoj Gori i omogućava stvaranje osnovane sumnje da konkurs nije sproveden na adekvatan način“.
- Kao razlozi diskvalifikacije radova, u velikom broju navedeni su uslovi definisani stavkama 2., 3. , 5. i 6. Raspisa konkursa, a koji predstavljaju formalne zahtjeve koji se tiču označavanja šifre rada, korišćenje razmjera koje nisu propisane raspisom, prekoračenja veličine digitalnog fajla, energetske efikasnosti i slično. Mislimo da je prilikom eliminacije radova daleko više pažnje posvećeno ispunjavanju formalnih stavki nego li samoj arhitektonskoj vrijednosti rješenja- navodi se u žalbi.
Podnosioci žalbe skreću pažnju i na to da je konkursni žiri napravio nekoliko propusta, koji se odnose na odredbe predviđene Pravilnikom o načinu i postupku sprovođenja javnog konkursa Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata.
- Uvidom u radove i konkursni zadatak ustanovili smo da zakonska norma nije ispoštovana i da nije ispoštovan konkursni zadatak. Iz navedenog se zaključuje da prilikom eliminisanja „nepotpunih“ konkursnih elaborata nijesu važila ista pravila za sve učesnike, pri tome neke eliminacije nijesu utemljene i već su upućene žalbe. Ovakvo ophođenje članova žirija smatramo neprofesionalnim i neodgovornim. Cilj žalbe ni u kom slučaju nije diskreditacija nagrađenih radova i ne umanjuje trud i vrijeme uloženo za njihovu izradu. Želimo da napomenemo da iza ove žalbe stoji, prije svega, dobra namjera. Sami proces dobijanja rješenja preko konkursa ima za cilj izbor najboljeg rješenja, a ne postavljanje banalnog procesa u kom se vrlo lako diskvalifikuju dobri radovi kako bi se olakšao sami proces žiriranja“, navodi se u žalbi.
Prema riječima potpisnika dokumenta, pogotovo kada su njihov predmet javni objekti i kada se radi o objektima edukativnog karaktera, a posebno objekti namijenjeni najmlađima, moraju biti sprovedeni kako bi zaista bilo odabrano najbolje rješenje i u tom smislu veliki broj pristiglih radova predstavlja bogatstvo procesa, a ne teret u smislu količine posla za žiri ili tim koji evaluira iste.
- Predlažemo da se ubuduće uspostavi proces u kome se javno i neanonimno žiriraju svi radovi, čime bi se doprinijelo transparentnosti i unaprijedio proces konkursa. Stoga, ulažemo kolektivnu žalbu na proces žiriranja i zahtjev da se poništi konkurs i odluka žirija. Molimo Vas da na predmetnu žalbu, a ujedno i zahtjev, odgovorite u zakonom propisanom roku. U suprotnom, bićemo primorani da zaštitimo svoja prava sudskim putem - zaključuje se u dokumentu.
Коментари (0)
Оставите свој коментар