Suada Drpljanin Fetić i Marija Brajković / foto: Milovan Novović, Dan
01/08/2024 u 07:12 h
Milovan NovovićMilovan Novović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Projekat „Spasi svoj život” razbija predrasude o OSI: Jednaka šansa za sve put ka tržištu rada

Nevladina organizacija "Spasi svoj život" kao izvođač, u partnerstvu sa DOO "Kljajević svjetlost", realizuje projekat "Integracija lica sa invaliditetom", koji je podržan od Zavoda za zapošljavanje Crne Gore – Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom, putem Grant šeme.

Projekat traje deset mjeseci, a podržan je od ZZZCG u vrijednosti 45.830,78 eura, odnosno oko 95 odsto od ukupne vrijednosti.

Osnovni cilj projekta je unapređenje zapošljavanja lica sa invaliditetom, kroz intenzivno osposobljavanje i sticanje znanja i vještina za konkretno radno mjesto, kako kod podnosioca prijave, tako i kod projektnog partnera. Ciljnu grupu čine osam lica sa invaliditetom sa evidencije nezaposlenih, kazala je koordinatorka projekta Suada Drpljanin Fetić.

image

Učesnici projekta

foto: Milovan Novović, Dan

Prema njenim riječima, intenzivne programe osposobljavanja prošlo je osam lica kako bi stekli vještine i znanja neophodna za obavljanje poslova administrativnog radnika, radnika u senzornoj sobi i pomoćnog radnika u postavljanju elektroinstalacija.

– Kod podnosioca predloga projekta osposobljavalo se pet lica, tri lica se osposobljavalo za radno mjesto administrativnog radnika, dok su se dva lica osposobljavala za poslove radnika u senzornoj sobi. Tri lica se osposobljavala kod projektnog partnera za radno mjesto pomoćnog radnika u postavljanju elektroinstalacija. Prije programa osposobljavanja, u cilju što bolje pripreme lica sa invaliditetom za dalji angažman na projektu, lica su učestvovala u motivacionim radionicama koje je vodila stručna saradnica na projektu – psiholog Jadranka Nišavić. Motivacione radionice su imale za cilj da se lica što bolje pripreme za programe osposobljavanja.

Nakon završetka obuke, pet najuspješnih učesnika je zaposnovalo radni odnos kod podnosioca prijave i projektnog partnera u trajanju od pet mjeseci. Četiri lica su bila zaposlena kod podnosioca prijave, a jedno lice kod kod projektnog partnera. Dva lica od zaposlenih tokom trajanja projekta nastaviće svoj radni angažman i sad nakon završetka projekta u najkraćem trajanju od 12 mjeseci, kazala je Fetić.

Sastavni dio društvene zajednice

Asistent na projektu Marija Brajković je kazala da je bilo zadovoljstvo raditi sa osobama sa invaliditetom, i da je projekat uspješno realizovan.

– Ovo je bila prava prilika da osobe sa invaliditetom pokažu svoje mogućnosti, koje nijesu male, i ujedno i prilika da ne budu zaboravljeni i marginalizovani.

Uradili smo svi zajedno sve ono što je planom i programom predviđeno i ovo je za sve nas bilo veliko i lijepo iskustvo. Očekujemo da i u narednim projektima budemo uključeni kako bismo pokazali da smo sastavni dio društvene zajednice – kazala je Brajković.

Ona naglašava da se na ovaj način daje doprinos da se digne glas osoba sa invaliditetom i podstakne podizanje svijesti o ovoj problematici.

Zabrinjavajući podaci ZZZCG: Bez posla skoro 6.000 OSI starijih od 50 godina

Kako je Fetić Drpljanin kazala, zapošljavanje je jedan od najvažnijih načina borbe protiv socijalne izolacije, tako da je obaveza svake države da stvori jednake šanse za sve.

– Da lica sa invaliditetom budu socijalno integrisana, da se razbiju predrasude o njihovim mogućnostima i radnim sposobnostima, da se sa više povjerenja gleda u njih kako bi ostvarili težnju da se uključe u radne procese, obezbjeđuju egzistenciju za sebe i svoje porodice i osjećaju se društveno korisnim, lično srećnim i zadovoljnim – poručila je ona.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
01. april 2025 23:28