Успон на Пруташ / -Ж: Шапурић
01/08/2023 u 06:20 h
Željko ŠapurićŽeljko Šapurić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Prutaš osvojilo 60 planinara i ljubitelja prirode

Sa vrha se pruža veličanstven pogled na Orjen, Lovćen, Rumiju, Prokletije, Komove, Moračke planine, Durmitor, Volujak, bosansko-hercegovačke planine, kaže Dobrislav Bajović

 Povodom Dana opštine Plužine juče je održan šesnaesti tradicionalni planinarski uspon na planinu Prutaš (2.393 mnm), u organizaciji Sportskog planinarskog kluba "Piva" i saradnji sa Parkom prirode "Piva" iz Plužina. Planinarska manifestacija održana je pod pokroviteljstvom Opštine Plužine i uz podršku Planinarskog saveza Crne Gore i Ministarstva sporta i mladih Crne Gore.
Na ovoj planinarskoj svečanosti učestvovalo je oko 60 planinara i ljubitelja prirode iz Plužina, Nikšića, Podgorice, kao i dva planinara iz Novog Pazara. Za sve učesnike podijeljen je prigodan flajer koji je urađen povodom manifestacije.
Planinari su se pred uspon okupili u Todorovom dolu (1.820mnv) koji se nalazi na južnim obroncima planine Prutaš.

Čudesni kosi slojevi grebena

Prutaš je izuzetan vrh, ne samo u poređenju sa susjednim vrhovima na Durmitoru, već i šire, na teritoriji Crne Gore. Krase ga blage linije grebena, zelene planinske strane, čudesni kosi slojevi "Prutovi" po kojima je dobio ime, litice vertikalno uzdignutih slojeva, ali i tipične "tvrde stijene". Njegov izdanak na sjevernoj strani, Gruda (2.302 m) privukao je prije sedamdeset godina prve alpiniste na Durmitor. Njegova kaskadna sjeverna stijena dopire do dna početnog dijela kanjona Sušice. Pored ovih drugih odlika, Prutaš je najvredniji vidikovac na veličanstvenu lučnu barijeru škrčkog ledničkog cirka. Ako neki vrh na našim planinama može biti sinonim prijatnog uspona i uživanja u čarobnoj visokogorskoj sredini, onda je to svakako Prutaš, navodi se u opisu ovog planinskog vrha na sajtu Parka prirode.

– Nakon okupljanja i kratkog dogovora i upoznavanja sa planinarskom maršrutom, obavezama i planom manifestacije, na uspon smo krenuli u 9 sati, i popeli se na vrh Prutaša za nepunih dva sata. Na vrhu Prutaša ekspedicija se zadržala oko jedan sat gdje smo odmarali i uživali u prekrasnom pogledu sa vrha ove živopisne planine. Vrijeme je bilo vedro sa vjetrom tako da nije bilo previše toplo. Sa vrha se pruža veličanstven pogled na Orjen, Lovćen, Rumiju, Prokletije, Komove, Moračke planine, Durmitor, Volujak, bosansko-hercegovačke planine. Faktički, sa ove predivne planine može se vidjeti gotovo cijela Crna Gora. I pored sušnog perioda vegetacija na ovoj planini je zelena i bujna – rekao je Dobrislav Bajović, planinar i sekretar SPK "Piva".

On je pojasnio da je visinska razlika ove staze oko 580 metara. Vrijeme potrebno za uspon je 1.30 do 1.45 sati.

Prema njegovim riјečima, ova planinarska staza što se tiče uspona spada u staze srednje težine, ali sa dvije opasne dionice pri vrhu dužine od 20 do 50 mrtara, koje je neophodno obezbijediti sigurnosnom sajlom što su više puta potencirali. Ove dionice su posebno rizične u uslovima kada je staza klizava.
Planinari su se u povratku kretali preko jugoistočnih padina Prutaša, tako da su se bezbjedno vratili u Todorov do 14 časova gdje je za učesnike planinarske manifestacije kod izvora organizovan planinarski ručak sa osvježenjem.
 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
24. novembar 2024 03:35