
Program je održan u bjelopoljskom Centru za kulturu pod nazivom "Romi, slavimo jezik i identitet". Šaljaj je naglasio da jezik ima ključnu ulogu u očuvanju nacionalnog i kulturološkog identiteta jednog naroda, a da bi se to postiglo, mora se raditi na inkluziji, rušenju predrasuda ali, i na opismenjavanju romske populacije.
– Zasad nemamo podršku institucija ka standardizovanju romskog jezika, ali radićemo na tome da 2025. godine Romski savjet, kao krovna institucija Roma u Crnoj Gori, pripremi strategiju koju ćemo proslijediti relevantnim institucijama i tražiti od njih da standardizuju romski jezik u osnovnom obrazovanju – istakao je Šaljaj i zahvalio Opštini Bijelo Polje koja je prepoznala važnost inkluzije romskog naroda, i koja je jedina u Crnoj Gori osnovala Kancelariju za romska pitanja u kojoj su zaposlene dvije pripadnice te zajednice.
Vlado Luković iz opštinske Kancelarije za Rome, istakao je da se obilježavanjem Dana romskog jezika pruža prilika da se učini korak ka boljem razumijevanju i prihvatanju, te da se mora graditi društvo koje cijeni različitosti i uspostavlja mostove među ljudima.
– Kroz jezik njegujemo različitost koja obogaćuje cjelokupno društvo, jer kada podržavamo romski jezik, podržavamo ravnopravnost, poštovanje, inkluziju... Važno je podići svijest o značaju očuvanja i promocije romskog jezika. On ne smije ostati samo dio prošlosti ili biti marginalizovan, mora biti živ i razvijati se. Kroz podršku romskom jeziku pokazujemo i podršku pravu svakog naroda na svoj jezik, kulturu i identitet – istakao je Luković.
Dženada Rizvanović iz Kancelarije za romska pitanja, istakla je važnost očuvanja romskog jezika koji, kako je kazala, opstaje kroz usmeno prenošenje sa generacije na generaciju.
– Ovaj dan je prilika da se osvrnemo na prošlost, ali i da proslavimo napredak i bolje uslove u kojima danas živimo. Naš jezik i naša kultura sačuvali su naš identitet i zajednicu – istakla je Rizvanović i dodala da slave snagu, istrajnost i ljepotu jezika, koji je, uprkos svim izazovima, opstao i nastavio da živi kroz romsku zajednicu. Rizvanović je podsjetila na sve prepreke koje je, kako je kazala, njen narod prolazio ali i na pobjede koje su postignute na, kako je istakla, putu opstanka i suočavanja sa predrasudama i diskriminacijom.
– Romski jezik nije standardizovan ali opstaje kroz usmeno prenošenje sa generacije na generaciju. Naš jezik u sebi nosi istoriju, kulturu i snove našeg naroda, svjedočeći o borbi, istrajnosti i opstanku Roma kroz vjekove – kazala je Rizvanović.
Putem video-linka Dan romskog jezika prisutnima su čestitali predsjednik Romske evropske organizacije "Jehipe – jedinstvo" Imer Kartazi i predsjednica parlamenta Romske evropske organizacije Tanja Savić.
U nastavku programa otvorena je i izložba likovnih radova, pod nazivom "Romi viđeni našim očima", koju su pripremili učenici osnovnih škola "Pavle Žižić", "Risto Ratković" i "Marko Miljanov".
Organizatori programa bili su Opštinska kancelarija za Rome u saradnji sa Lokalnom akcionom grupom koja djeluje u okviru programa Romakted, i NVO "Klub kulture".