
Dugogodišnji problem sa starim stambenim zgradama, kojima je sanacija odavno neophodna, lokalna uprava grada planirala je da počne da rješava u ovoj godini. Nadležni Sekretarijat za uređenje prostora i zaštitu životne sredine u tom cilju priprema novinu- program koji će predviđati privatno-javno partnerstvo, kojim će rješenje problema olakšati i Opštini, a i stanarima pojedinih objekata u gradskoj zoni.
– Program će podrazumijevati izradu projektne dokumentacije prema postojećoj dokumentaciji zgrade, angažovanje investitora da na prostoru ravnog krova sagradi stanove za sebe, a da u zamjenu za to stanarima uradi fasadu i Opštini plati komunalije u iznosu od 50 odsto. Na taj način bismo riješili probleme koje stanarima prouzrokuju ravni krovovi i dotrajale fasade. Opština bi imala koristi od komunalija, a investitor dobija nekretninu – pojasnio je u razgovoru za "Dan" vršilac dužnosti sekretara Sekretarijata za za uređenje prostora i zaštitu životne sredine Đorđije Manojlović.
Nakon smjene lokalne vlasti, nova postavka u pomenutom sektoru počela je s mapiranjem zgrada sa ravnim krovovima u Nikšiću. Manojlović je istakao da takvih ima 37, od kojih tri ne zadovoljavaju uslove iz planiranog programa, odnosno na njima se ne može raditi dodatna spratnost. Iako je program u izradi i usvajanje, prema Manojlovićevim najavama, očekuje se na sjednici lokalnog parlamenta u februaru ili martu, Sekretarijat već ima zainteresovanih investitora.
– Nakon usvajanja programa uslijedilo bi objavljivanje javnog poziva, a neka su naša očekivanja da bi se odmah prijavilo deset investitora. Svima bismo dali šansu i na taj način dobili na vremenu, ne bi se čekalo da se radi jedna po jedna zgrada, već nekoliko istovremeno. Skupštine stanara kao pravna lica sa investitorima bi zaključivali ugovore iza kojih bi stajala Opština – istakao je Manojlović.
Na području Nikšića ima oko 380 stambenih zgrada, ali Skupštine stanara nijesu formirane su svima, pa će se u narednom periodu pozabaviti i time. Manojlović je naglasio da je Opština u poslednjih nekoliko godina iz budzeta godišnje opredjeljivala po 100.000 eura za sanaciju fasada, ali sredstva nijesu korištena u cijelosti jer je bilo neophodno i učešće stanara, što mnogi nisu uspijevali da obezbijede. I ove godine, kaže Manojlović, opredijeljen je isti iznos, ali je odluka izmijenjena pa će se iz sredstava, u zgradama gdje stanari obezbijede svoje novčano učešće, uz fasade sanirati i problemi sa krovovima.
Коментари (0)
Оставите свој коментар