idejno rješenje Španjole / -k.m.
19/06/2023 u 06:07 h
Ksenija MatovićKsenija Matović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Sanacija tvrđave Španjola opet u najavama

UNDP je u februaru 2020. godine raspisao tender za izradu idejnog rješenja za uređenje tvrđave Španjola, koja je trebalo da dobije inoviran izgled i sasvim novu funkciju, odnosno da bude kreativni hab

Sanacijom tvrđave Španjola Ministarstvo kulture i medija (MKM) nastaviće sa realizacijom projekata ulaganja u kulturnu baštinu u cilju stvaranja uslova za održivu valorizaciju kulturnih dobara i razvoj kreativnih industrija, poručeno je sa sastanka sa predsjednikom Opštine Herceg Novi Stevanom Katićem. Ministarka kulture i medija Maša Vlaović kazala je da će u narednom periodu jedan od prioriteta saradnje biti i obezbjeđivanje sredstava za uspješnu realizaciju predviđenih aktivnosti i naglasila da MKM nastoji da koristi raspoložive međunarodne fondove za realizaciju ovakvih projekata.

image

Katić i Vlaović sa saradnicima

-k.m.

– Raduje nas što je MKM u proteklom periodu bilo nosilac posla, te finansiralo i sufinansiralo projekte u oblasti zaštite i očuvanja kulturnih dobara koji se nalaze na teritoriji opštine Herceg Novi, a isti trend će se u narednom periodu sigurno nastaviti – poručila je Vlaović i dodala da Ministarstvo kulture i medija prepoznaje u Herceg Novom partnera, kako zbog tradicionalnih manifestacija i festivala, tako i zbog kulturnih vrijednosti koje dijele i promovišu.

Podsjećamo, zahvaljujući Ministarstvu prosvjete, kulture, nauke i sporta i programu Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), srednjovjekovna tvđava Španjola trebalo je da dobije inoviran izgled i sasvim novu funkciju. Cilj rekonstrukcije ove utvrde je uspostavljanje međunarodnog kreativnog haba, odnosno Španjola bi bila namijenjena održavanju umjetničkih manifestacija, a u sklopu nje bili bi kafei, zanatske radionice, pa čak i mini-hotel.

Projekata bilo i ranije

Tvrđava Španjola bila je vlasništvo Ministarstva odbrane sve do 2002. godine kada je na upravljanje predata Opštini Herceg Novi. Posljednji put, Opština je pokrenula projekat revitalizacije ove tvrđave 2013. godine, ali do realizacije nije došlo. Inače, pedesetih godina prošlog vijeka pokrenuta je priča o obnovi i revitalizaciji Španjole, da bi potom sve utihnulo. Osamdesete su donijele projekat njene obnove i privođenja kulturnoj i javnoj namjeni koji se takođe nije realizovao. ZZZCG, Opština Herceg Novi i Regionalni zavod za zaštitu spomenika kulture iz Kotora su 2004. godine pokrenuli akciju njenog uređenja koje se svelo na čišćenje otpada, košenje trave i popravku starih gvozdenih vrata. Od 2009. godine NVO Eko-fest, a potom NVO Sinergija, trudili su se da tokom ljeta organizuju na nekoliko dana festival koji ima za cilj obnovu i zaštitu Španjole.

– Kreativni hab Španjola treba da privuče najširu kulturnu i medijsku javnost, kao i najraznovrsnije posjetioce, od kojih su turisti i publika posebna grupa – naglašeno je tada.

UNDP je u februaru 2020. godine raspisao tender za izradu idejnog rješenja za uređenje tvrđave Španjola. Na međunarodni konkurs stiglo je 18 radova, a prvu nagradu u iznosu od 15.000 dolara osvojio je tim arhitekata koji su činili Nikola Novaković, Marija Novaković, Bogdan Kušević, Đina Prnjat, Nikoleta Savić, Saša Radojković, Nemanja Mitrović i Katarina Pašić iz Crne Gore. UNDP je 17. februara 2021. godine raspisao i javni poziv za reviziju glavnog konzervatorskog projekta.

Pečat turske i španske arhitekture

Tvrdnja da su ovo srednjevjekovno zdanje na uzvišenju Bajer formirali Španci 1538. godine malo je vjerovatna. Španci su u rukama držali Herceg Novi svega 10 mjeseci, što je prekratak period da bi se mogla napraviti impozantna utvrda sa četiri kule visine 7,50 do 9,70 metara koje dominiraju gradom. Većina istoričara je saglasna u tome da su Turci započeli gradnju tvrđave, koju su dijelom završili Španci kada su njihove snage udružene sa Papskom državom i Venecijom, a predvođene admiralom Andrejom Dorijem, osvojile grad i vladali njime. Nakon povratka u turske ruke 1539. godine, dio tvrđave biva srušen, a izgled kakav ima danas formiran je 1548. godine.

– U pobjedničkom rješenju koncept se zasniva na preklapanju i stalnoj interakciji između budućnosti i prošlosti, i konačnom susretu dva vremenska perioda. Rješenje vodi računa o energetskoj efikasnosti i principima održivosti – obrazloženo je iz resornog ministarstva.

Konkurs je realizovan u okviru programa "Kreativna Crna Gora – ekonomska valorizacija i kreativne industrije", koji su zajednički sprovodili tada Ministarstvo kulture i UNDP.

 

 


 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
25. februar 2025 16:27