
Kako je kazala Ismeta Đokaj, sekretarka za poljoprivredu, malo ima proizvođača žitarica, posebno pšenice.
– Cijena pšenice je pala i sve je manje onih koji je uzgajaju. Ne prodaje se nikako. Male su cijene. Da se proizvede po kilogramu se potroši 60 centi, a gdje je žetva i sve ostalo, da bi se na kraju prodala 18 ili 19 centi po kilogramu. To je katastrofa. Ljudima se ne isplati i zato je slabo i ima. Imamo samo neke velike proizvođače - kaže Đokaj.
Ona ističe da ništa bolja situacija nije ni sa kukuruzom, te su odlučili da podrže i njegovu proizvodnju.
– I kukuruza skoro da nema. Zbog toga ga do sada nijesmo ni podržavali, ali smo odlučili da uključimo i te proizvođače zbog toga što je sve manje onih koji uzgajaju pšenicu. Slabo se proizvode žitarice pa imamo para da ih sve podržimo - rekla je Đokaj.
Đokaj kaže da su već isplatili subvencije po grlu stoke, te da su imali i podršku za planinske pašnjake.
– To je podrška po jednom grlu za goveda i po grlu za ovce. Podrška je bila do šest eura za ovce, a 15 eura za goveda. Imali smo desetak prijavljenih. Slabo i tu imamo ljudi koji se prijavljuju. Sve ih je manje, tako da smo obezbijedili 4.000 eura za tu subvenciju. Nažalost to znači da poljoprivreda i stočarstvo izumiru u planinskim predjelima. Problem su im putevi i uslovi za život. Putevi su im katastrofa. Dobiju podršku oko 300 eura da imaju da plate čobanina ili transport...- kazala je Đokaj.
Od septembra subvencionisaće i pčelare.
– Prošle godine nam je ta stavka rebalansom budžeta bila izbrisana. Još rebalans nije bio tako da ne znamo kako će biti ove godine, ali smo je planirali. Imamo oko 50 pčelara i registrovanih oko 2.000 društava. To je potencijal za naše uslove. Podrška će biti po društvu i iznosiće od 10 do 15 eura. Imamo mogućnosti iz linije u liniju da prenesemo sredstva, jer nismo sve potrošili za žetvu, pa možemo da prebacimo.
Коментари (0)
Оставите свој коментар