Sa tribine / foto: Milovan Novović, Dan
11/12/2024 u 07:15 h
Milovan NovovićMilovan Novović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Snažne zajednice garant su društva bez predrasuda

Članica Omladinskog kluba "Jelisej" Helena Fatić kazala je na tribini "Ljudska prava u fokusu-Glas mladih za prava svih" da svi moraju biti svjesni da mehanizmi zaštite obezbijeđeni posredstvom međunarodnog i državnog aparata nijesu dovoljni da bi se garantovala potpuna zaštita i poštovanje ljudskih prava.

Tribina je održana u okviru obilježavanja Svjetskog dana ljudskih prava, programa koji organizuju Omladinski klub "Jelisej" i NVO "Klub kulture" sa partnerima.

– Ključna uloga pripada nama pojedincima, jer mi smo ti koji možemo i moramo da budemo nosioci novih promjena. Posebno je važno da kao mladi razumijemo da se ljudska prava ne tiču se samo nas lično, već i naših zajednica. Tek razvijanjem kolektivne svijesti i važnosti razumijevanja poštovanja i različitosti možemo osnažiti zajednicu, i samo tako obezbijediti dosljedno poštovanje zagarantovanih ljudskih prava, i graditi društvo bez predrasuda – kazala je Fatić.

Rukovodilac opštinskog Odjeljenja za ljudska i manjinska prava Miloš Kljajević istakao je da, iako je prošlo 70 godina od usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, ljudska prava nijesu jednako poštovana u mnogim zemljama.

– Svakodnevno smo svjedoci nejednakosti, diskriminacije, siromaštva, kršenja prava na slobode izražavanja, prava na obrazovanje i pristup osnovnim životnim potrepštinama. Moramo biti podrška jedni drugima, moramo graditi društvo u kojem će svaki pojedinac moći da ostvari svoj puni potencijal, društvo u kojem će biti zaštićen od nepravde, imati sva prava koja su mu zagarantovana i u kojem će se čuti njegov glas – navodi Kljajević.

Jednake šanse za dostojanstven život

Kljajević je istakao je da se ne smiju zaboraviti marginalizovane grupe, poput Roma, OSI i drugih, koji se i dalje suočavaju sa višestrukom diskriminacijom, društvenim isključivanjem i segregacijom.

– Zaštita prava Roma zahtijeva od nas da se zalažemo za društvo u kojem će svi, bez obzira na etičku pripadnost, imati jednaku šansu da žive dostojanstveno i ravnopravno. Potrebno je da zajedno radimo na ukidanju diskriminacije, povećanju obrazovanja romske djece, osiguranju zdravstvene zaštite i podršci ekonomskim mogućnostima za Rome. Svako dijete sa invaliditetom treba da ima pravo na obrazovanje u inkluzivnim uslovima, jer su ljudska prava OSI temelj svakog društva koje teži jednakosti i pravednosti – naveo je Kljajević.

Samostalna savjetnica iz Službe pravne pomoći Kristina Mrdak podsjetila je na važnost poštovanja ljudskih prava i istakla da svi treba da poštuju prava drugih, ali i da naša prava budu poštovana.

– Generalna skupština UN usvojila je 10. decembra 1948. godine Deklaraciju o ljudskim pravima, i od tog dana obilježavamo ovaj Međunarodni da ljudskih prava – podsjetila je Mrdak.

Iskorjenjivanje rodnih stereotipa i predrasuda

U okviru obilježavanja Svjetskog dana ljudskih prava održan je program "Romi u fokusu: Romano pravdo – zaštita i ravnopravnost", a ovaj naziv oslikava potrebu šire zajednice na dodatni angažman za integraciju romske zajednice kroz borbu za ostvarenje ljudskih prava.

Partneri u organizaciji programa povodom Međunarodnog dana ljudskih prava su JU Gimnazija "Miloje Dobrašinović", Elektro-ekonomska škola, Srednja stručna škola kao i opštinske kancelarije za mlade, za OSI, za Rome, Sekretarijat za ekonomski razvoj i preduzetništvo, UOSI "Elipsa" i Centar za preduzetništvo.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
11. decembar 2024 07:17