
Stanovnici naselja pod Trebjesom koji su smještaj dobili u takozvanim socijalnim barakema kažu da im život iz dana u dan postaje neizdrživ zbog, kako u razgovoru za "Dan" ističu, problema sa vodom, otpadom i nesređenom saobraćajnicom zbog koje posebno strahuju za život svoje djece. Ističu da su u dijelu naselja 2017/218. godine izgrađena četiri montažna objekta sa deset stambenih jedinica, ali da zbog velike vlage, odnosno loše urađene vodovodne i kanalizacione mreže njihovi stanovi propadaju.
Suzana Hajruši kaže da vodovodne cijevi nisu postaljene kako treba, da su dolazili majstori ali da ništa nisu uradili.
- Vode ima svuda, zidovi su nam mokri i vlažni u cijeloj kući, vrata takođe. Kada se kupamo sve bude poplavljeno, i pločice otpadaju. Nas desetoro živi u stanu i djeca nam se razboljevaju od vlage – kaže Hajruši.
Zidi Adžija dodaje da montažni objekti nijesu urađeni kako treba i da su na to upozoravili od kada su se u njih uslelili.
– Više ne želimo ovdje da živimo, jer postoji opasnost od zaraze. Svuda su miševi i pacovi koji ulaze u objekte. Molimo nadležne da nešto urade ili nas prebace negdje drugo. Neka nam daju i šator, bolje nego ovdje da ostanemo. Za pola godine od vode koja svuda teče u stanovima sve će se raspasti – tvrdi Adžija i napominje da su stanovnici ovog dijela naselja nadležnima u Opšini upututili peticiju kako bi im skrenuli pažnju na njihive probleme.
Isnija i Iljazim Isenaj imaju desetoro djece i kažu da od kada su uselili u stanu ima vlage.
– Malter sa zidova otpada. Morao sam ponovo da zidam jedan dio u kući jer se urušio. Pločice su postavljene bez ljepila, pa od vlage otpadaju. Zbog velike vlage u objektu djeca su nam često bolesna, a plašimo se i da voda ne dođe u kontakt sa strujom i da svi stradamo. Najgore je kada se kupamo.Naš stan tada je pun vode jer kanalizacija nije urađena kako treba– kaže Isenaj.
Stanari ističu da se sličan problem desio se i sa prvim montažnim objektima koji su izgrađeni 2015. godine, kada su zbog vode i vlage alarmirali nadležne. Štete je, kažu,procijenjena na 20. 000 eura. Opština Nikšić je tada izdvojila 5.000 eura, a njemačko Ministarstvo vanjskih poslova i humanitarna organizacija HELP ostatak novca da se objekti saniraju. Sada se kažu isto dešava sa objektima koje su izgrađeni dvije godine kasnije.
Širibana Šakoli ističe da je naselje uvijek pod prašinom koju ostavljaju nepokriveni kamoni koji noću prevoze rudu boksita i prave buku od koje kaže ne mogu da spavaju.
Nezir Ajblerim kao problem navodi i prebrzu vožnju putem kroz naselje. Kaže da ležećih policajaca nema, a saobraćajni znakovi se ne poštuju.
– Svake noći ovdje se organizuju trke automobilima, pa molimo nadležne da postave ležeće policajce. Iz grada dolaze ovdje da bacaju smeće. Šaljemo dopise i fotografije Komunalnoj policiji,ali niko ne odgovarao - kaže Ajblerim.
Stanovnci naselja su probleme predočili izvršnoj koordinatorki NVO Centra za romske incijative Fani Deliji, a on ističe da je neophodno postavljanje ležećih policajaca kao i da kompanija koja prevozi rudu boksita treba da vodi računa da svaki kamion bude pokriven.
– U naselju je mnogo djece na ulici, oni udišu tu prašinu koja ugrožava njihovo zdravlje – kaže Delija i dodaje da će pokrenuti zahtjeve prema nadležnima da se povede više računa o stanovnicima naselja pod Trebjesom.
Коментари (0)
Оставите свој коментар