
Do toplifikacije grada još uvijek nije došlo iako su poslednjih nekoliko decenija sprovođene brojne aktivnosti po ovom pitanju. Iz lokalne uprave navode da se ispostavilo da su to bila samo deklarativna zalaganja koja nijesu dala nikakve rezultate.
– Svjedoci smo da su po pitanju toplifikacije grada organizovana brojna putovanja po evropskim zemljama gdje su naši ljudi mogli da vide kako sistem centralnog grijanja funkcioniše u razvijenim gradovima. O toplifikaciji vođeni su i u Beranama brojni razgovori sa eminentnim stručnjacima iz ove oblasti. Sprovođene su i javne rasprave i rađene određene studije i planovi u vezi sa instaliranjem centralnog grijanja u gradu, ali sve to dosad nije dalo rezultate. Iz svega ovoga proizilazi da projekat toplifikacije grada zahtijeva ozbiljne pripreme i obezbjeđivanje značajnih sredstva. No, iskreno se nadamo da će u nekom narednom periodu toplifikacija postati realna priča za naš grad – naveli su iz lokalne uprave.
Predstavnici Opštine Berane su još prije 20 godina boravili u Mađarskoj kada je bilo riječi da bi po ugledu na tu zemlju svaki grad na sjeveru Crne Gore mogao da izgradi toplane koje za pogonsko gorivo koriste biomasu, odnosno drvni otpad. Sličnih posjeta bilo je i Njemačkoj, Austriji i Sloveniji, a 2010. godine rečeno da će uskoro u Beranama početi da se gradi toplana koja će raditi na bazi mehaničkog, biološkog i termičkog tretmana otpada. Ujedno je obećano da će gradska zona ubrzo dobiti centralno grijanje i da će nakon toga toplifikacija zahvatiti čitavo područje od Beransela do Vinicke. U tom pravcu inicirana je i izrada fizibiliti studije. Prema planovima, realizacija ovog projekata iziskivala je izdvajanja od preko 40 miliona eura, koja se, kako je obećavano, dobrim dijelom mogu obezbijediti preko Evropske banke za rekonstrukciju i razvoj. Ovaj projekat se zasnivao na istom principu kako i onaj na osnovu kojeg je izvršena toplifikacija slovenačkog grada Celje.
Po pitanju toplifikacije i prije dvije godine vođeni su razgovori između predstavnika Opštine Berane, Elektroprivrede Crne Gore i Elektorotehničkog fakulteta u Beogradu. U fokusu razgovora bila je ideja o korišćenju jamskog toplotnog skladišta vode, iz kojeg se, kako je saopšteno, može u kombinaciji sa električnom energijom dobijenom od viškova u procesu proizvodnje i solarnih elektrana napraviti sistem za grijanje i toplu vodu za domaćinstva.
Takođe, i u strateškom planu razvoja opštine Berane za period od 2012. do 2017. godine našao se i projekat toplifikacije grada zasnovan na iskorišćavanju obnovljivih izvora energije. U dokumentu je naznačeno da je rok za završetak tog projekta 2015. godina i da je lokalna uprava u tom pravcu započela određene aktivnosti koje se tiču izrade projektne dokumentacije. No, i realizacija ovih planova i dan-danas je samo mrtvo slovo na papiru.
Коментари (0)
Оставите свој коментар