
Na priobalnom putu u Đenovićima ponovo je došlo do havarije na kanalizacionom kolektoru, šesti put u roku od tri godine. Fekalne vode su na saobraćajnici i u moru. Kako saopštavaju iz Tehničke službe preduzeća Vodovod i kanalizacija, zbog havarije na potisnom kanalizacionom cjevovodu DN 500 mm u Đenovićima "Vojvodića mulo", sistem kanalizacije od Đenovića do Bijele narednih nekoliko dana biće u stanju otežanog funkcionisanja.
– Riječ je o šestoj havariji na ovom cjevovodu u posljednje tri godine, a razlog su loše izvedeni radovi na izgradnji ovog hidrotehničkog objekta. Neophodno je, u saradnji sa Društvom za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture, pristupiti sanaciji cjevovoda. Sanacija iziskuje specifične otežane uslove rada i specijalne materijale pa će potrajati nekoliko dana, a do tada će sistem kanalizacije od Đenovića do Bijele biti u stanju otežanog funkcionisanja – saopštili su iz hercegnovskog Vodovoda.
Novljani ni nakon deset godina ne mogu odahnuti kada je riječ o kolektoru i postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda, projektima koji su nadživjeli tri lokalne vlasti, ostavši nezavršeni. Građani s pravom postavljaju pitanje da li je moguće da nešto što je prozvano projektom vijeka i što je umjesto za godinu i po, završeno nikada, niti tehnički primljeno, pa su odlivi kanalizacije u more i na javne površine česti, platili 30 miliona eura i plaćaju još jer su popravke česte. Kolektor funkcioniše na način što radnici preduzeća Vodovod i kanalizacija lopatama dva puta dnevno moraju čistiti fekalije sa rešetaka pumpnih postrojenja Forte mare i Savina. I dok je sasvim jasno da je kolektor "bušan kao sito", iz Društva za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture uvijek obećavaju da će "do predstojeće turističke sezone sanirati kritične tačke, te tužiti turskog izvođača radova, kompaniju Ćeltikčoglu", no do takvog epiloga nikako da dođe.
Direktor Društva Milan Zarić kazao je da su lani angažovali tim inženjera firme Voding 92, koji su uradili Akcioni plan za rekonstrukciju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Meljinama i sanaciju obalnog kolektora. Istakao je da plan daje odgovore i inpute za otklanjanje nedostataka, te da će biti linija vodilja po kojoj bi trebalo završiti postrojenje za preradu otpadnih voda i najvećih problema na kolektoru koji zaprečuju njegov tehnički prijem.
Inženjer Dragoljub Kos kaže da je osnovni problem na kolektoru prodor slane vode, koji je prouzrokovan dijelom izradom projektne dokumentacije i lošim rješenjima koje je projekat generisao, kao i greškama i problemima koji su se dešavali tokom izvođenja radova. Za kolektor Kos je predložilio da se na pumpnim stanicama ugrade mjerni instrumenti i da se prati prodor morske vode i povećanje saliniteta otpadnih voda i onda fazno rješavaju kritične dionice. Predloženo je i da se do sezone na pumpnim stanicama ugrade uređaji za filtriranje vazduha, kako bi se eliminisali neprijatni mirisi.