
Iz Nevladine organizacije (NVO) "Euromost" saopštili su da se bjelopoljsko privremeno odlagalište otpada, koje se nalazi na granici sa Srbijom, u mjestu Kumanica, nekontrolisano koristi i da pojedini zaposleni u Komunalnom preduzeće "Lim", koje gazduje ovim odlagalištem, naplaćuju usluge i ne prijavljuju to preduzeću. Direktor NVO Euromost Almer Mekić kaže da su od direktora Komunalnog preduzeća "Lim" zatražili da odmah uvede kontrolu korišćenja privremenog odlagališta u Kumanici koje je na ovom mjestu 30 godina i gdje se stvorilo ogromno brdo raznog otpada koje niti se selektuje, niti se evidentira, niti se zna ko i šta deponuje.
– Postoji opasnost da se brdo smeća sruči na magistralu koja povezuje Crnu Goru i Srbiju, kao i u rijeku Lim, što bi imalo dalekosnežne posledice, izazvalo bi ekološku katastrofu i veliki međunarodni incident, a pored ostalog ugrozilo bi i živote ljudi. Zatražili smo da se odmah pristupi uređivanju ugovorenih obaveza sa svim privrednicima o korišćenju njihovih usluga, a da o mogućim zloupotrebama pojedinih zaposlenih odmah obavijeste Osnovno državno tužilaštvo - kaže Mekić i dodaje da ovakvim načinom i nekontrolisanim korišćenjem privremenog odlagališta svaki dan nosi opasnost.
– Shodno Zakonu o slobodnom pristupu informacijama zatražili smo od Komunalnog preduzeća "Lim" sve ugovore, koje je ovo preduzeće potpisalo sa privatnim preduzećima o odvoženju komunalnog otpada od njihovih prodajnih i proizvodnih objekata. Dobili smo odgovor da je arhiva i arhivska građa bila izložene poplavama, te da je uništeno oko 90 odsto dokumentacije koja je bila u posjedu ovog Društa- saopštio je Almer Mekić direktor NVO Euromost.
On ističe da prema njihovim podacima u Bijelom Polju ima oko 200 privrednih subjekata koja obavljaju neku vrstu djelatnost i stvaraju komunalni otpad, a Komunalno preduzeće "Lim" nema ni jedan ugovor sa bilo kojim od tih privrednih subjekata, pa se postavlja pitanje ko sav otpad preuzima, gdje se on odlaže i ko sve to naplaćuje.
– Nedavno smo snimili kamione koji nijesu u vlasništvu Komunalnog preduzeća "Lim", već jedne bjelopoljske kompanije, kako odvozi životinjski otpad na deponiju u Kumanici.Takođe, evidentirali smo da ova privatna vozila i vozila Komunalnog preduzeća "Lim", prolaze granicu u Dobrakovo, gdje se samo kontrolišu sa strane sa graničnim kamerama, a što je razlog da smo zatražili objašnjenje od komandira Granične policije i da smo dostavili dopis Upravi policije da se odmah prestane sa ovakvom praksom i sva vozila, bila ona privatnih preduzeća ili Komunalnog preduzeća "Lim", kontrolišu kao i sva druga vozila - dodaje Mekić.
On naglašava da je Komunalno preuzeće "Lim" registrovano kao Dioničarsko društvo ili D.o.o., te da stoga ne može biti privilegovano. Pita se i šta prevoze preko granice, odnosno da li je to samo komunalni otpad.
– Po Zakonu o upravljanju otpadom zabranjeno je da se gume odlažu na odlagalište komunalnog otpada. U Bijelom Polju imamo 20 vulkanizera i još toliko mehaničarskih radnjih, i niko ne zna gdje oni odlažu stare gume. Svi prepostavljaju, ali i svi ćute. Zakonom je jasno uređeno da o gumama mora da se brine proizvođač,a niko ne kontroliše odakle one dolaze,kako prolaze granicu u Dobrakovo i ko su ti proizvođači- navodi Mekić i dodaje da se postavlja pitanje i šta je sa proizvođačima mesa i mesnih prerađevina, kako oni odlažu otpad na privremenom odlagalištu i ko to kontroliše.
Коментари (0)
Оставите свој коментар