Milija Ćeranić pokazuje na kanjon Komarnica / -B.B.
01/03/2022 u 06:40 h
Biljana BrašnjoBiljana Brašnjo
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

U NVU „Moj Šavnik“ ne vide opravdanost gradnje HE „Komarnica“; Ćeranić: Potop i ekološki i turistički

Izgubili bismo dosta, a dobili bismo ogromnu septičku jamu koja bi pokupila sav otpad sa dosta velikog slivnog područja. Naša opština bila bi izbrisana sa turističke mape Crne Gore i regiona, ocjenjuje Milija Ćeranić

U nevladinom udruženju (NVU) "Moj Šavnik" smatraju da gradnja HE "Komarnica" neće donijeti korist stanovništvu šavničke, a ni plužinske opštine čiju teritoriju će obuhvatiti. Priča o projektu Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), vrijednom blizu 300 miliona eura, nedavno je aktuelizovana kada je kompanija nadležnim sekretarijatima tih opština dostavila elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu, a javne rasprave biće održane 3. marta u Plužinama, a dan kasnije i u Šavniku. Predstavnik NVU "Moj Šavnik" Milija Ćeranić kaže da hidroelektrana, kako to smatraju u vladajućim krugovima Opštine, Šavniku ipak neće donijeti povećanje budzeta, zapošljavanje, razvoj turizma i poljoprivrede, te vodosnabdijevanje bezvodnih krajeva.

Bez rente nema ni prihoda

Pošto nema potapanja gradskog – građevinskog zemljišta, nema ni prihoda po tom osnovu u opštinski budzet, dok Plužine teško naplaćuju ta sredstva.

– Nema vodne rente, pa ni po toj osnovi neće biti prihoda u budzet. Polovina vode koja pokreće HE "Mratinje" dolazi sa drobnjačke teritorije, ali nije poznato da opština po tom osnovu prihoduje neka sredstva – navodi Ćeranić i dodaje da će lokalno stanovništvo najvjerovanije do kraja realizacije projekta biti angažovano na najtežim i najmanje plaćenim radnim mjestima.

– U završenoj elektrani biće angažovan mali broj uskospecijalizovanih, visokoobrazovanih kadrova. Njih će kao i u opštinskim i državnim službama u Šavniku i Plužinama dovoditi iz Nikšića – smatra Milija Ćeranić.

Na primjeru Plužina, ističe on, gdje je odavno zatvoren jedini hotel koji su imali, razvijaće se i turizam u Šavniku, a među jednim od "spinova" je i priča o vodosnabdijevanju šavničkih sela Duži i Dubrovsko.

– Maksimalni nivo jezera je 811 metara. Kuće u Dužima i Dubrovsku su smještene na 1.000 do 1.200 metara nadmorske visine. Tu barijeru od 450 metara razlike imamo i sad, ali nikome ne pada na pamet da dovede vodu iz Male Komarnice, jer je to, prosto rečeno, neisplativo. Cijenu tako dobijenog kubika i to industrijske vode, malo ko bi mogao da plati – ističe Ćeranić i dodaje da sa ekološke strane stvari izgledaju još gore jer će se izvršiti kompletna zamjena staništa i životnih zajednica, rječne će biti zamijenjene jezerskim. Nestaće mnoge autohtone vrste, a doći će neke nove.

– Od opštine se praktično otkida ne baš beznačajan resurs – planina Vojnik, a to je naša djedovina, drobnjački komun – kaže Ćeranić i dodaje da će akumulacija imati uticaj i na seizmologiju o kojoj se ne govori, te da su u Plužinama zemljotresi manjeg intenziteta skoro svakodnevica.

– Izgubili bismo dosta, a dobili bismo ogromnu septičku jamu koja bi pokupila sav otpad sa dosta velikog slivnog područja. U tom slučaju naša opština bi bila izbrisana sa turističke mape Crne Gore i regiona. Ne može se istovremeno biti elektroenergetsko i turističko čvorište – kategoričan je Ćeranić.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
25. april 2025 07:48