
Peticija će biti, kako naglašavaju, proslijeđena najvišim državnim organima i očekuje da je potpišu i svi predsjednici opština na sjeveru Crne Gore. Inicijatori peticije podsjećaju da se saobraćajnica preko Čakora dvije i po decenije nalazi van funkcije i da to u velikoj mjeri sputava razvoj ovoga kraja. Poslije svega iskreno se nadaju da će njihov zahtjev biti uvažen od strane i crnogorskih i kosovskih vlasti.
– Pokrenuli smo potpisivanje peticije za konačno otvaranje puta preko Čakora, jer već 25 godina uzalud čekamo da se to uradi. Građani u velikom broju potpisuju peticiju, a očekujemo da će to uraditi i predsjednici opština sa sjevera države, jer se radi o putu koji je od velikog značaja za čitavi region. Peticija će biti proslijeđena Vladi Crne Gore i drugim državnim institucijama, kao i predstavnicima kosovskih vlasti u nadi da će se konačno dogovoriti i skinuti administrativne barijere sa puta preko Čakora, koje tamo, tako dugo, postoje bez ikakve potrebe – kazao je u ime nevladinog sektora Nedžad Cecunjanin.
Put preko Čakora koji je izgrađen još prije jednog vijeka je u vrijeme ratnih dešavanja na ovim prostorima 1999. godine zatvorio KFOR, a njegovo ponovnio otvaranje nije uslijedilo ni do današnjih dana, iako su za tako nešto podnošene brojne inicijative sa različitih adresa. To se nije desilio bez obzira što je ova saobraćajnica svojevremeno predstavljala najkraću vezu kojom su se jugoistočna Srbija, Kosovo i Makedonija povezivale sa Jadranskim morem. Granični prelaz na ovom putu nije još uvijek uspostavljen, iako su još 2014. godine vlade Crne Gore i Kosova u Prištini potpisale sporazum o izgradnji graničnog prelaza Kotlovi-Kućište. Tako je sada između Crne Gore i Kosova u funkciji samo jedan granični prelaz i to Kula-Savine vode na putu Rožaje-Kula-Peć.
– Narod ovoga kraja da bi došao do Peći mora da prevaljuje dodatnih sto kilometara putem preko Rožaja i graničnog prelaza koji postoji na Kuli. Sve se to dešava iako je još 2011. godine, uz postavljanje signalizacije, izvršena rekonstrukcija puta preko Čakora na crnogorskoj teritoriji i što se u vladinim dokumentima navodi da je to preduslov efikasne prekogranične saradnje Crne Gore i Kosova – naveo je Cecunjanin.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore, odnosno iz Odjeljenja za integralno upravljanje granicom su nedavno obavijestili zainteresovanu javnost da je država Crna Gora preduzela sve neophodne mjere kako bi se što prije u funkciju pustio put Murino- Čakor-Peć i uspostavio zajednički granični prelaz na lokalitetu Kotlovi – Kućište. U tom dopisu navodi se da je Ministarstvo unutrašnjih poslova u februaru ove godine ponovo uputilo inicijativu Ministarstvu unutrašnjih poslova Kosova za sprovođenje zaključenog Sporazuma između vlada Crne Gore i Kosova o puštanju u funkciju ove saobraćajnice i uspostavljanju graničnog prelaza za međunarodni drumski putnički saobraćaj, koji je stupio na snagu 2015. godine. Navedeno je da se pomenutim sporazumom Republika Kosovo obavezala da izgradi zajednički granični prelaz na svojoj teritoriji i stvori uslove za funkcionisanje graničnih službi.
Potpisnici peticije ističu da ove aktivnosti treba što prije pretočiti u djelo.
– Mi godinama slušamo da sa državnog nivoa nastoje da se put preko Čakora stavi u funkciju, ali se konačno mora pronaći način da se to i ostvari, dosta je bilo prazne priče, jer niko nema pravo da ovaj kraj, po mnogim pitanjima, drži u svojevrsnoj blokadi – naglasili su potpisnici peticije.
Коментари (0)
Оставите свој коментар