Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде мр Александар Стиjовић данас jе у Старом Бару отворио седму по реду промотивно едукативну маслинарску манифестациjу Ex albis ulivis, коjом се обиљежава почетак бербе маслина, коjу организуjе друштво маслинара Бар.
Догађаjу jе претходила симболична берба Старе маслине, коjа са своjих 2.246 година, jош увиjек даjе плодове.
На отварању манифестациjе министар Александар Стиjовић jе нагласио важност ране бербе, али и поштовања свих стандарда у производњи и стављању уља на тржиште. Он jе позвао произвођаче да користе подршку од стране Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, а говорио jе и о актуелним проjектима у маслинарству коjе спроводи министарство, посебно отварању обjекта „Кућа маслина“, коjа ће бити ускоро отворена, о набавци опреме за производњу уља коjа ће бити смjештења у њоj, као и о успостављању првог црногорског панела за органолептичку оцjену маслиновог уља.
“Ово jе посебно мjесто, за Црну Гору и за народ Бара. Мировица, мjесто гдjе су се рађале љубави и мирили народи. Мjесто коjе памти преко 2246 година. Споменик природе а не само дрво. Мjесто коjе нас окупља коjе нас враћа и коjе спаjа генерациjе. Данас смо имали прилику да разговарамо и са наjстарjим маслинаром, господином Адемом Шабовићем од 95 година, као и са наjмлађима, новим маслинарима коjи сада уче и ствараjу своjу љубав према природи и према маслинарству”, истакао jе Стиjовић.
Министар Стиjовић jе подржао инициjативу изградње паркова маслина у свим двориштима школа гдjе jе могуће, истакавши да jе изградња преко 40 паркова маслина у Бару добар примjер како се може урадити у осталим општинама.
Предjедник Удружења маслинара Ћазим Алковић указао jе да обилан плод старе маслине последње двиjе године потвруђуjе да су агротехничке мjере коjе спроводи Удружење маслинара одговараjуће и да осталим маслинарима могу послужити као примjер.
Алковић jе исказао захвалност Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде и министру Стиjовићу на подршци, указуjући на то да jе Министарство припремило рjешење о овлашћивању првог црногорског панела за сензорску анализу дjевичанских маслинових уља.
“Ово jе за маслинарство значаjан тренутак jер ће Црна Гора по први пут у историjи добити панел коjи ће бити способан да оциjени квалитет маслиновог уља што jе био предуслов за процjену квалитета уља од плодова старе маслине. Окосницу панела чине стручни и обучени кадрови друштва маслинара Бар али и представници Биотехничког факултета и представници других маслинарских организациjа Црне Горе”, рекао jе Алковић.
Предсjедница Скупштине Општине Бар госпођица Милена Божовић истакла jе историjски значаj Старе маслине у Бару, позиваjући на вриjедности суживота и помирења коjе Стара маслина традиционално носи.
Манифестациjи су осим произвођача присуствовали, савjетница за маслинарство мр Дубравка Радуловић, представници општине Бар, главни барски имам еф. Муидин Милаими, представници Савjетодавне службе као и броjни љубитељи маслинарства.
Током манифестациjе уручена су признања за доприносе санациjи опожарених подручjа у Бару.
Циљеви ове манифестациjе су промоциjа ране бербе, едукациjа маслинара и уљара, промоциjа конзумациjе екстра дjевичанског уља, едукациjа потрошача о квалитету и начину дегустациjе маслиновог уља, очување традициjе као и туристичка промоциjа Старог Бара.