
U obrazovnom sistemu opštine Ulcinj postoje četiri osnovne škole sa područnim odjeljenjima, od kojih u dvije najveće: najstarija u opštini OŠ "Boško Strugar" i znatno mlađa OŠ "Maršal Tito", a među kojima već duži niz godina postoji velika nesrazmjera u broju učenika.
Obje škole su gradske, sa po nekoliko područnih odjeljenja. Obje su pristupačne što se tiče putne infrastrukture, osim što se OŠ "Maršal Tito" nalazi u administrativnom centru grada, dok je OŠ "Boško Strugar" nešto udaljenija i nalazi se u blizini Starog grada.
U ovoj školskoj godini "Maršal Tito" pohađa 1.300 učenika, dok je u najstarijoj obrazovnoj ustanovi tek 360 učenika, odnosno tri i po puta manje.
Problem neravnomjernog upisa đaka u gradske škole u Ulcinju moga bi biti riješen poštovanjem principa po kome se pripadnost obrazovnoj ustanovi određuje mjestom stanovanja - ocijenilo je 62 odsto učesnika ankete koju je sporoveo "Dan". I pored takvog stava, većina njih, čak 85,7 odsto bi za svoje dijete, ipak izabralo baš Osnovnu školu "Maršal Tito", a ne OŠ "Boško Strugar".
U poslednjih šest godina, dakle od školske 2016/2017. OŠ "Boško Strugar" bilježi konstantan pad u broju učenika, pa je tako od te godine, kada je imala 532 đaka danas taj broj manji za 164 osnovca.
Na drugoj strani, OŠ "Maršal Tito" poslednjih šest godina bilježi rast u broju učenika, te od 1.169 đaka u 2016. godini, njihov broj je za šest godina uvećan za 131.
Odgovoarajući na pitanje šta im je važno pri upisu djeteta u obrazovnu ustanovu, učesnici ankete su mogli da izaberu više opcija, pa je "nastavni kadar" izabralo 76 odsto građanki i građana, na drugom mjestu je "uspjeh škole u radu sa djecom" koji je birao svaki treći ispitanik, dok je za 40 odsto važna i blizina škole. Organizovani prevoz đaka, takođe utiče na izbor škole kod 15 odsto naših čitalaca koji su popunili ovu anketu.
Ova tema je, čini se tradicionalno, više zainteresovala žene (80 odsto), kao i građane i građanke koji imaju između 18 i24, odnosno 45 i 54 godine.
Građanima i građankama koji su učestvovali u anketi zahvaljujemo na angažovanju u rješavanju ovog problema, a nadležne institucije lokalne samouprave, a prije svega Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta pozivamo da posvete više pažnje ovom pitanju važnom za Ulcinjane.
*Tekst je nastao kroz projekat „Crnom Gorom - Përgjatë Malit të Zi“ u okviru programa „Media for All“, koji finansira Vlada Velike Britanije, a sprovodi Britanski savjet sa partnerskim organizacijama BIRN, INTRAC i Thomson fondacijom, koji podržava medije na Zapadnom Balkanu. Prikupljeni sadržaj i izneseni stavovi predstavljaju izričitu odgovornost autora.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar