У образовном систему општине Улцињ постоје четири основне школе са подручним одјељењима, од којих у двије највеће: најстарија у општини ОШ "Бошко Стругар" и знатно млађа ОШ "Маршал Тито", а међу којима већ дужи низ година постоји велика несразмјера у броју ученика.
Обје школе су градске, са по неколико подручних одјељења. Обје су приступачне што се тиче путне инфраструктуре, осим што се ОШ "Маршал Тито" налази у административном центру града, док је ОШ "Бошко Стругар" нешто удаљенија и налази се у близини Старог града.
У овој школској години "Маршал Тито" похађа 1.300 ученика, док је у најстаријој образовној установи тек 360 ученика, односно три и по пута мање.
Проблем неравномјерног уписа ђака у градске школе у Улцињу мога би бити ријешен поштовањем принципа по коме се припадност образовној установи одређује мјестом становања - оцијенило је 62 одсто учесника анкете коју је споровео "Дан". И поред таквог става, већина њих, чак 85,7 одсто би за своје дијете, ипак изабрало баш Основну школу "Маршал Тито", а не ОШ "Бошко Стругар".
У последњих шест година, дакле од школске 2016/2017. ОШ "Бошко Стругар" биљежи константан пад у броју ученика, па је тако од те године, када је имала 532 ђака данас тај број мањи за 164 основца.
На другој страни, ОШ "Маршал Тито" последњих шест година биљежи раст у броју ученика, те од 1.169 ђака у 2016. години, њихов број је за шест година увећан за 131.
Одговоарајући на питање шта им је важно при упису дјетета у образовну установу, учесници анкете су могли да изаберу више опција, па је "наставни кадар" изабрало 76 одсто грађанки и грађана, на другом мјесту је "успјех школе у раду са дјецом" који је бирао сваки трећи испитаник, док је за 40 одсто важна и близина школе. Организовани превоз ђака, такође утиче на избор школе код 15 одсто наших читалаца који су попунили ову анкету.
Ова тема је, чини се традиционално, више заинтересовала жене (80 одсто), као и грађане и грађанке који имају између 18 и24, односно 45 и 54 године.
Грађанима и грађанкама који су учествовали у анкети захваљујемо на ангажовању у рјешавању овог проблема, а надлежне институције локалне самоуправе, а прије свега Министарства просвјете, науке, културе и спорта позивамо да посвете више пажње овом питању важном за Улцињане.
*Текст je настао кроз пројекат „Црном Гором - Përgjatë Malit të Zi“ у оквиру програма „Media for All“, који финансира Влада Велике Британиjе, а спроводи Британски савјет са партнерским организацијама BIRN, INTRAC и Thomson fondaciјom, који подржава медије на Западном Балкану. Прикупљени садржаj и изнесени ставови представљаjу изричиту одговорност аутора.