Imanje Velimirovića nadomak kamenoloma / foto: Mićko Vujisić, Dan
11/12/2024 u 07:25 h
Mićko Vujisić, Andrijana DabanovićMićko Vujisić, Andrijana Dabanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

(VIDEO) Porodica Velimirović iz Novog Sela traži od Bemaksa odštetu za kuću i imanje zasute kamenjem

Porodica Velimirović čija je kuća u neposrednoj blizini kamenoloma Sađavac, u Novom Selu, gdje je kompanija Bemaks dobila koncesiju za eksploataciju kamena, traži da im se plati šteta pričinjena na imovini.

Blagoje Velimirović ističe da je imanje zasuto kamenjem, kamenom prašinom, a zidovi kuće popucali. On tvrdi da su imali dogovor sa predstavnicima Bemaksa da će biti obeštećeni, ali do toga nije došlo.

– Ovo je naše porodično imanje i tu žive moji otac i majka. Predstavnici firme Bemaks su u početku obećali su da će nas obeštetiti i izmiriti. Međutim, od toga do dana današnjeg nije bilo ništa. Pokušavali smo da razgovaramo, ali sa njima nema razgovora. Imanje je potpuno nupotrebljivo, ništa se tu ne može posaditi, a ni stoku ne možemo da držimo – priča Velimirović čiji su kuća i imanje udaljeni svega petnaestak metara od kamenoloma.

Velimirović navodi da su se preko advokata dva puta obraćali firmi Bemaks.

image

Blagoje Velimirović

foto: Mićko Vujisić, Dan

– Mi smo ovdje od 1977. godine i prije nekih sedam-osam godina, trebali smo da izvadimo posjedovni list. Tada su mom ocu rekli da nemamo ni kvadrata i da se dokazujemo preko suda i preko advokata. Dok smo mi pravno borili da dokažemo svojinu data je koncesija za kamenolom. Uspjeli smo da se izborimo da vratimo svoje zemljište, ali je kamenolom već tada počeo sa radom. Potom sam se preko advokata dva puta obraćao firmi Bemaks i odgovor nikada nijesam dobio. Opštini se nisam obraćao – navodi Velimirović.

Velimirović traži da se plati kompletna vrijednost njegove imovine.

– Ne znam da li im je strategija da se prvo sve uništi, pa onda da trguju, kao što se inače radilo, ali tako nećemo da pričamo. Ili da nam plaćaju mjesečno dokle god budu tu, ali neka obeštete sve. Zidovi kuće su popucali, voda curi, vlaga je svuda. Tri godine nisam kosio imanje zbog kamenja koje je popadalo. Voćke koje su stare preko 30 godina su počele da se suše, jednostavno ništa ne može da opstane – ističe Velimirvić.

Radojka Velimirović kaže da ne mogu ni da spavaju zbog miniranja.

– U ovakvim uslovima je vrlo teško živjeti. Pritom smo i ja i suprug lošeg zdravlja, krećemo se pomoću hodalice i štapa. Kuća je sva je uništena, popucala...– kaže Velimirović.

image

Radojka Velimirović

foto: Mićko Vujisić, Dan

Živko Velimirović kaže da im je dom kao da su na Golom otoku.

– Ovdje života nema, ja imam veliku porodicu, petoro djece, toliko i unučadi i 15 praunuka, koji treba da žive ovdje, a kako kad je kuća neuslovna a imanje nefunkcionalno. Ne znam što da radim – naveo je Velimirović.

image

Živko Velimirović

foto: Mićko Vujisić, Dan

S druge strane, iz kompanije Bemaks tvrde da im se niko od mještana Novog Sela nije obratio da ima problem zbog rada kamenoloma i traže imena mještana kako bi ih kontaktirali i ukazali na potencijalne probleme koje imaju. Ističu i da kamenolom radi u skladu sa svim zakonima i standardima za ovu vrstu posla i da se poštuju sve preporuke definisane pravilnicima i elaboratom zaštite životne sredine.

Iz Bemaksa navode i da je ugovor o koncesiji za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju nemetalične mineralne sirovine tehničko-građevinskog kamena na ležištu Sađevac 27. marta 2009. godine u Podgorici, prvi aneks ugovora 28.januara 2019. godine, a drugi 1. avgusta 2019. godine.

Kamenolom, tvrde, ima odobrenje za eksploataciju Zavoda za geološka istraživanja Podgorica, odobrenje za izvođenje radova po glavnom rudarskom projektu eksploatacije t-g kamena i saglasnost na elaborat procjene uticaja na životnu sredinu Agencije za zaštitu životne sredine.

–Elaboratom procjene uticaja eksploatacije t-g kamena sa ležišta Sađavac, sa objektima za obradu t-g kamena-drobilicom i betonjerkom, na životnu sredinu, iz juna 2020. godine, predviđena su periodična mjerenja. Ekvivalentni nivo buke se mjeri dva puta godišnje, fizičko-mehanička analiza zemljišta jednom godišnje, vazduh odnosno suspendovane čestice PM 10 dva puta godišnje. Mjerenja izvodi Centar za ekotoksikološka ispitivanja Podgorica - navode iz Bemaksa.

Opština od koncesije godišnje prihoduje 93.786 eura

Iz Opštine navode da godišnje od koncesije prihoduju 93.786 eura.

– Godišnji iznos koji se dobija od koncesije je 133. 980 eura, od toga 30 odsto pripada Vladi, a Opštini Danilovgrad 70 odsto, odnosno 93.786 eura – navode iz Opštine.

Navode i da su Vlada, odnosno Ministarstvo ekonomije i kompanija Bemaks 27. marta 2009. godine sklopili ugovor o koncesiji za detaljna geološka istraživanja i ekploataciju pojave nemetalične mineralne sirovine, tehničko građevinskog kamena "Sađavac"

– Prvi aneks ugovora zaključen je 28. januara 2019. godine, drugi je sklopljen 1. avgusta 2019. godine, a shodno tom aneksu ugovor o koncesiji važi do 27. marta 2028. godine – naveli su iz Opštene.

Pojašnjavaju da kada je riječ o žalbama mještana koji se nalaze u neposrednoj blizini kamenoloma, imaju pojedinačne i periodične žalbe koje se tiču prašine u ljetnjim mjesecima.

Oni preciziraju da je tokom ove godine buka mjerena u martu i septembru, zemljište analizirano u maju i septembru, kvalitet vazduha u maju, julu i oktobru dok je četvrto planirano za ovaj mjesec. Planirana mjerenja za ovu godinu su, kako navode uvećana dva puta u odnosu na ona predviđena elaboratom.

–Rezultati svih mjerenja su u skladu sa dozvoljenim granicama koje su propisane zakonom. Za sva mjerenja su napravljeni izvještaji, koji su uredno dostavljeni Upravi za inspekcijske poslove, odsjek za Ekološku inspekciju.

Bemaks demantuje optužbe Uprave za šume

Izvođenje rudarskih radova na PK Sađavac više puta je kontrolisano od strane Uprave za inspekcijske poslove i to odsjeka za Ekološku inspekciju, Odsjeka za rudarsku i geološku inspekciju, kao i Inspekciju za šumarstvo i lovstvo. O navedenim kontrolama postoje sačinjeni zapisnici - navde iz Bemaksa.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
12. januar 2025 08:39