
Neriješena stambena pitanja jedan su od problema zaposlenih u organima lokalne uprave, javnim preduzećima i ustanovama čiji je osnivač Opština. Pojedini su čitav radni vijek proveli i odvajali sredstva za te potrebe, a da stambeno pitanje nisu riješili. Najgora situacija je u Komunalnom preduzeću, čiji je sindikat, koji je pri Uniji slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG), nedavno na sastanku sa predsjednikom Opštine Markom Kovačevićem pokrenuo inicijativu da se počne rješavati to pitanje.
– Povod za sastanak bila je naša inicijativa da razmotrimo mogućnost gradnje stanova za radnike Komunalnog preduzeća po povoljnim uslovima. U Nikšiću više od 30 godina niko iz komunalnih djelatnosti nije dobio stan. Čak nam je i pravilnik za rješavanje stambenih potreba u preduzeću zastario, urađen je takođe prije više od 30 godina. I u ovom vremenu pandemije nekako svi zaboravljaju radnike Komunalnog po svim pitanjima iako smo mi na toj tzv. prvoj liniji odbrane – kaže za "Dan" Veselin Đurović, predsjednik Sindikata Komunalnog preduzeća.
Đurović navodi da je sa njihovom inicijativom saglasan Kovačević koji im je obećao da će sa stručnim službama Opštine razmotriti mogućnosti da im se pomogne.
– Razgovarali smo o mogućnostima da nam Opština opredijeli plac i oslobodi ga komunalija, a mi da pokušamo da uđemo u proceduru gradnje zgrade. Inicijativa je prvi korak, a slijedi nam izrada ankete među zaposlenima kako bismo dobili podatke koliko ih ima riješeno stambeno pitanje, kao i izrada pravilnika. Predložili smo da, kad sve finalizujemo, ukoliko odziv radnika Komunalnog ne bude zadovoljavajući, da se stanovi ponude radnicima Vodovoda i Službe zaštite i spasavanja – rekao je Đurović i dodao da na platnom spisku Komunalnog preduzeća ima oko 170 zaposlenih, od kojih su 85 članovi ove sindikalne organizacije.
Istu namjeru ima i Sindikat organa lokalne uprave Opštine, čiji je predsjednik Milan Bošković za "Dan" kazao da stambena pitanja nisu rješavana poslednjih 12 godina.
– Podnijeli smo zahtjev za sastanak sa predstavnicima Opštine, ali želimo da razgovaramo i o povećanju zarada i jubilarnim nagradama koje su, po prvi put nakon 15 godina, ušle u ovogodišnji opštinski budzet. Nemamo tačne podatke koliko zaposlenih nije riješilo stambeno pitanje, prilikom poslednje raspodjele prijavilo se oko 50 radnika, a 12 ih je dobilo stan – pojašnjava Bošković.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar