Неријешена стамбена питања један су од проблема запослених у органима локалне управе, јавним предузећима и установама чији је оснивач Општина. Поједини су читав радни вијек провели и одвајали средства за те потребе, а да стамбено питање нису ријешили. Најгора ситуација је у Комуналном предузећу, чији је синдикат, који је при Унији слободних синдиката Црне Горе (УССЦГ), недавно на састанку са предсједником Општине Марком Ковачевићем покренуо иницијативу да се почне рјешавати то питање.
– Повод за састанак била је наша иницијатива да размотримо могућност градње станова за раднике Комуналног предузећа по повољним условима. У Никшићу више од 30 година нико из комуналних дјелатности није добио стан. Чак нам је и правилник за рјешавање стамбених потреба у предузећу застарио, урађен је такође прије више од 30 година. И у овом времену пандемије некако сви заборављају раднике Комуналног по свим питањима иако смо ми на тој тзв. првој линији одбране – каже за "Дан" Веселин Ђуровић, предсједник Синдиката Комуналног предузећа.
Ђуровић наводи да је са њиховом иницијативом сагласан Ковачевић који им је обећао да ће са стручним службама Општине размотрити могућности да им се помогне.
– Разговарали смо о могућностима да нам Општина опредијели плац и ослободи га комуналија, а ми да покушамо да уђемо у процедуру градње зграде. Иницијатива је први корак, а слиједи нам израда анкете међу запосленима како бисмо добили податке колико их има ријешено стамбено питање, као и израда правилника. Предложили смо да, кад све финализујемо, уколико одзив радника Комуналног не буде задовољавајући, да се станови понуде радницима Водовода и Службе заштите и спасавања – рекао је Ђуровић и додао да на платном списку Комуналног предузећа има око 170 запослених, од којих су 85 чланови ове синдикалне организације.
Исту намјеру има и Синдикат органа локалне управе Општине, чији је предсједник Милан Бошковић за "Дан" казао да стамбена питања нису рјешавана последњих 12 година.
– Поднијели смо захтјев за састанак са представницима Општине, али желимо да разговарамо и о повећању зарада и јубиларним наградама које су, по први пут након 15 година, ушле у овогодишњи општински буџет. Немамо тачне податке колико запослених није ријешило стамбено питање, приликом последње расподјеле пријавило се око 50 радника, а 12 их је добило стан – појашњава Бошковић.